Biopaliwa, czyli paliwa pochodzące wprost od przyrody, są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które pomaga obniżyć import oraz konsumpcję ropy naftowej. Ich używanie jest nie tylko możliwe, ale wręcz wymagane przez ustawę z 2 października 2003 roku dotyczącą biokomponentów i ciekłych biopaliw.

Biodiesel to olej napędowy, który zawiera lub składa się całkowicie z estrów metylowych. Kluczowym składnikiem potrzebnym do produkcji biodiesla są tłuszcze roślinne. Te ostatnie stanowią mieszankę estrów różnych kwasów tłuszczowych i glicerolu.

Oleje tłoczone z roślin oleistych charakteryzują się różnym składem procentowym estrów glicerynowych, nazywanych również glicerydami. W Polskim rolnictwie najpopularniejszym źródłem oleju jest rzepak. Olej uzyskiwany z tej rośliny jest podstawą do produkcji biodiesla, który zasila silniki wysokoprężne.

Alkoholiza oleju roślinnego przeprowadzana jest za pomocą metanolu w obecności katalizatora – wodorotlenku potasu lub sodu.

Biodiesel występuje w kilku odmianach. B100 to paliwo składające się w 100% z FAME, czyli esteru metylowego, który jest niezależnym paliwem silnikowym. Drugie powszechnie używane rodzaje biodiesla to B20 (80% oleju napędowego i 20% biodiesla) oraz B80 (80% biodiesla i 20% oleju napędowego).

Bioetanol to kolejny rodzaj biopaliwa, produkowany z biomasy lub biodegradowalnych części odpadów. Jest on wykorzystywany jako paliwo.

Biokomponenty to elementy płynnych paliw silnikowych uzyskiwane z biomasy lub innych odnawialnych źródeł. Biomasa to substancje rolnicze lub zwierzęce, które ulegają biodegradacji.

Biopaliwa mają wiele zalet. Poza oczywistymi korzyściami dla środowiska ich cena jest niższa niż tradycyjnego diesla, różnica ta wynosi od 6 do 15 groszy za litr. Przekonanie kierowców do korzystania z biopaliw nie było łatwe, ale ci którzy się na to zdecydowali stwierdzili, że nie szkodzą one silnikom ich samochodów.

Jednak biopaliwa mają też swoje wady. Na przykład czysty biodiesel zimą jest gęstszy od zwykłego oleju napędowego i wymaga podgrzewania lub dodawania specjalnych dodatków. Ponadto, biopaliwa nie są łatwo dostępne, co jest spowodowane małą ilością punktów sprzedaży.