Podczas gdy budynki w Europie są odpowiedzialne za zużycie aż 40% ogólnej energii, posłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Unii Europejskiej podjęli niedawno decyzję o popieraniu planu, który zakłada, że budynki wybudowane po 2018 roku będą częściowo samowystarczalne energetycznie. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na proponowane zmiany w dyrektywie dotyczącej efektywności energetycznej budynków.
Członkowie Komisji ITRE proponują również obniżenie stawki VAT na materiały izolacyjne stosowane do budowy domów. Apelują też o stworzenie funduszu efektywności energetycznej, który miałby na celu wspieranie inwestycji prywatnych i publicznych związanych z termomodernizacją budynków. Tworzą także propozycje dotyczące strony internetowej zawierającej informacje i porady dla społeczeństwa na temat oszczędzania energii.
Silvia-Adriana Ţicău, rumuńska socjalistka i autorka sprawozdania, nawołuje do promowania kolektorów słonecznych i pomp ciepła, aby budynki mogły samodzielnie produkować energię. Posłanka wzywa również państwa członkowskie do ustalania własnych celów oszczędności energetycznej.
Dodatkowo, Komisja Europejska ma za zadanie opracować unijna definicję budynków o zerowym zużyciu energii. W projekcie przyjętym przez Komisję ITRE zaproponowano, aby Komisja do 31 marca 2010 roku opracowała wspólną metodologię obliczania efektywności energetycznej budynków.
Twórcy projektu przewidują, że te zmiany w dyrektywie doprowadzą do obniżenia zużycia energii w całej Unii o 5% oraz do analogicznego spadku emisji CO2 w ciągu dziesięciu lat od wprowadzenia nowelizacji.
Sprawozdanie zostało przyjęte przez Komisję Europejską 31 marca. Pierwsze czytanie w ramach procedury współdecyzji ma się odbyć na sesji plenarnej w Strasburgu w maju.