Większość z nas uważa kwiaty nie tylko za piękną dekorację, ale również za wyraz naszych emocji. Przy doborze kwiatów pragniemy, aby bukiet, który skomponujemy, był świeży jak najdłużej i przynosił radość dla oka. Nie każdemu udaje się to osiągnąć bez trudu. Jak więc zidentyfikować i wyselekcjonować świeże rośliny? Nie wszystkie kwiaty są równe, dlatego warto znać sytuacje, w których zasady wyboru różnią się od standardu.

Kiedy przychodzimy do kwiaciarni, często mamy wrażenie, że wszystkie tamtejsze rośliny są świeże. Niestety, po zakupie i powrocie do domu zdarza się, że już następnego dnia kwiaty zaczynają więdnąć, suszyć się i gubić płatki. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu, aby nie zostać wprowadzonym w błąd i opuścić kwiaciarnię z naprawdę świeżym bukietem?

Podkreśla Wiktorek, wybierając kwiaty, warto skupić się na ich „nogach” – łodygach, które są dla rośliny jak kręgosłup. Świeża łodyga jest soczyście zielona i twarda. Jeśli jest sucha, zaczyna żółknąć lub łamać, to pierwszy sygnał, że kwiaty prawdopodobnie są długo wystawione na sprzedaż. Rośliny z mocnymi, sztywnymi łodygami mają większe szanse na długotrwałość po zakupie.

Jednym z najpowszechniejszych błędów jest wybór roślin w pełnym rozkwicie. Mimo że wyglądają one atrakcyjnie, ich okres świeżości jest krótki. Dlatego jeśli chcesz, aby kwiaty przynosiły radość przez dłuższy czas, wybierz te, które są jeszcze częściowo w pąkach. Pełne rozkwitnięcie oznacza, że kwiaty są już w końcowej fazie swojego cyklu życiowego, co niestety wiąże się z krótkim okresem trwałości.

Na przykład tulipany – kiedy są świeże, ich pąki są jeszcze zamknięte, a łodygi twarde. Jeżeli planujesz zakup tulipanów, upewnij się, że ich pąki są lekko zamknięte. Po kilku dniach w wazonie pełni rozkwitną, przyciągając uwagę swoimi jaskrawymi kolorami – tłumaczy Wiktorek.

Wybierając kwiaty, nie możemy zapomnieć o liściach. Ich stan mówi wiele o ogólnym zdrowiu rośliny. Powinny być one jędrne, zielone i bez plam. Zwiędłe, żółte lub brązowe liście to sygnał, że kwiaty mogą nie być długowieczne. Na przykład lilie – te majestatyczne kwiaty mają dużą ilość liści wzdłuż łodygi. Kiedy są świeże, liście lilie są soczyście zielone i gładkie. Lilie rozkwitają stopniowo, co sprawia, że są doskonałym wyborem na dłużej, ale tylko wtedy, gdy ich liście są w dobrym stanie.

Zakup kwiatów to nie tylko kwestia estetyki, ale także troski o jakość i trwałość prezentu. Zwracając uwagę na szczegóły, takie jak stan łodyg, pąków, liści czy zapach kwiatów, możemy mieć pewność, że nasz bukiet będzie przynosił radość przez dłuższy czas. Przecież kwiaty to nie tylko piękny gest, ale także sposób na przekazanie uczuć – a te powinny być przekazywane w jak najdoskonalszej formie.