Sądzisz, że jesteś odpowiedzialnym opiekunem swojego kota? Pragniesz, aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją przez możliwie najdłuższy czas. Zastanawiasz się, jak prawidłowo dostarczać mu pożywienia, które są niezbędne do utrzymania jego witalności? Który rodzaj jedzenia jest dla niego najodpowiedniejszy? Jaka powinna być temperatura podawanego mu pokarmu? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Koty są zwierzętami mięsożernymi, a ich dieta musi obowiązkowo zawierać określone składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik. Ze względu na to, karma mokra jest najlepszą opcją dla Twojego kota. Jest ona bogata w wilgotność, co jest bardzo zbliżone do naturalnej diety kota, który poluje na swoje jedzenie.

W naturalnym środowisku koty spożywają świeże i ciepłe mięso tuż po upolowaniu swojej ofiary. Podając karmę swojemu kotu, powinniśmy mieć to na uwadze. Dlatego warto podawać mu pokarm o temperaturze pokojowej. Szczególnie ważne jest to, jeśli planujesz podać mu jedzenie prosto z lodówki.

Koty powinny mieć ciągły dostęp do jedzenia, mogą spożywać od 3 do 21 posiłków dziennie. Liczba tych posiłków może się zwiększać w zależności od pory dnia. Mają tendencję do jedzenia najwięcej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Porcja posiłku powinna być wielkości myszy lub małego ptaka. Pamiętaj, aby dostosować dietę swojego kota do jego wieku.

Życie kota podzielone jest na różne etapy:
– Okres wzrostu trwający około 1 roku
– Okres dorosłości trwający do 6 roku życia
– Okres dojrzałości rozciągający się od 7 roku życia do 12 roku życia
– Okres starości po 12 roku życia

Podając swojemu kotu odpowiednio zrównoważoną dietę, sprawisz, że przez dłuższy czas będzie cieszyć się pełnią zdrowia i energii.