Unikalny wzór sierści u kotów występujących w Finlandii, znanego pod określeniem „salmiaki”, wywołał falę zainteresowania wśród badaczy. Koty te charakteryzują się niepowtarzalnymi odcieniami szarości, które przechodzą płynnie od bieli do głębokiej czerni. Jest to cecha, która wyróżnia je spośród innych gatunków i sprawia, że są szczególnie interesujące dla naukowców.
Początki badań nad tym niecodziennym umaszczeniem sięgają roku 2007, kiedy to w finlandzkiej miejscowości Petäjävesi natrafiono na pierwsze egzemplarze kotów o takim ubarwieniu. Ich białe wzory na ciemnym tle przyciągnęły uwagę zarówno miłośników kotów, jak i środowiska naukowego na całym świecie. Widać było, że mamy tu do czynienia z czymś nowym i niespotykanym w świat felinologii. Dla naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego stało się jasne, że ten niecodzienny wzór sierści jest wynikiem mutacji genetycznej. Właśnie dlatego nazwali go „salmiak” – upodabniając go do popularnego w Finlandii słodycza z lukrecją solną.
Podczas analizy genetycznej, naukowcy odkryli, że unikalne umaszczenie salmiak powoduje duża delecja (usunięcie sekwencji nukleotydów) w genomie kotów. Do zmiany doszło dokładnie 95 kilobaz „w dół” od genu KIT. To właśnie on jest odpowiedzialny za różnorodność kolorów sierści u zwierząt domowych, co czyni go łatwo rozpoznawalnym dla specjalistów. Zaskakujące jest to, że taka specyficzna mutacja nie została wcześniej zidentyfikowana w żadnych innych badaniach i wydaje się być unikalna właśnie dla kotów z Finlandii.