Pandemia koronawirusa nagle przeorganizowała życie niemal każdego człowieka na Ziemi. Groźny wirus przyspieszył cyfryzację – handel internetowy rozkwitł, a większość pracowników stacjonarnych przeniosła się do tak zwanego home office, czyli biura w domu. Kiedy po ponad roku nastąpiło poluzowanie obostrzeń i powrót do pracy stacjonarnej wiele osób odmówiło powrotu do starych zasad pracy. Czy to oznacza, że praca zdalna jest lepsza od stacjonarnej?

Oszczędność czasu i mniejszy stres

Niewątpliwą zaletą pracy zdalnej jest brak konieczności dojazdu do pracy. W większych miastach dojazd do pracy trwa niekiedy 1,5 godziny, co daje 3 godziny stania w korkach w ciągu dnia. Pracujący z domu mogą dzięki temu spać znacznie dłużej i nie muszą martwić się ryzykiem spóźnienia do pracy.

Przyjazna atmosfera domu zmniejsza uczucie stresu, a telefoniczny lub mailowy kontakt z szefem to nie to samo, co praca z nim w jednym pomieszczeniu. Podczas pracy zdalnej możemy poczuć się swobodniej, jeść o dowolnych porach i nie martwić się swoim wyglądem – służbowym strojem, makijażem i koniecznością czesania włosów.

Minusy pracy zdalnej

Wbrew pozorom praca zdalna nie jest idealna. Osoby, które mają tendencje do pracoholizmu, będą pracowały intensywniej niż w biurze. Brak wyraźnej granicy między pracą a domem może powodować, że czas poświęcony na pracę się wydłuży. Na niektórych stanowiskach może to doprowadzić do obciążenia psychicznego i wrażenia, że jesteśmy w pracy cały czas – ciągle pod telefonem.

Drugą kwestią jest osłabienie umiejętności społecznych. Brak kontaktu z innymi ludźmi może powodować trudności w kontaktach z innymi, a nawet powodować lęk społeczny, który utrudni pracownikom powrót do stacjonarnego trybu pracy.

Praca zdalna wciąż nie opiera się na dokładnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku pracy stacjonarnej. Zatem to, jak dokładnie wygląda, zależy po prostu od pracodawcy. Liczymy na to, że stanowiska pracy zdalnej doczekają się niedługo jasnych regulacji. A Waszym zdaniem, co jest lepsze – praca zdalna czy stacjonarna?