Dbanie o własną sylwetkę jest obecnie bardzo modne, co nie oznacza, że stało się łatwiejsze. Wygląda na to, że nie da się uniknąć aktywności fizycznej i przygotowywania zbilansowanych posiłków. Warto natomiast pamiętać, że niektóre produkty spożywcze pomagają nam w walce o nienaganną sylwetkę. Jednym z takich produktów jest na przykład kawa.

Wpływ kawy na odchudzanie

Kawa to pyszny napój, który można przyrządzać na dziesiątki sposobów. Liczba wielbicieli kawy znacznie przekracza liczbę osób, które za kawą nie przepadają. Przyjęło się, że kawę pijemy, aby rozbudzić się i dodać sobie energii. Zawarta w kawie kofeina istotnie może działać pobudzająco, ale jest to kwestia względna.

Wśród właściwości kawy istotnie można wyróżnić czynniki pomagające w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Rozsądne picie kawy (nie 16 filiżanek dziennie, ale na przykład 2 lub 3), przyspiesza metabolizm. Dzięki temu organizm szybciej spala tłuszcz, więc każda aktywność fizyczna przynosi lepsze efekty. Dodatkowo picie kawy może delikatnie osłabić apetyt, podobnie zresztą jak picie wody. Picie na około 30 minut przed jedzeniem sprawi, że szybciej zapełnimy żołądek i prędzej pojawi się uczucie sytości.

Osoby pragnące wysmuklić nieco swoją sylwetkę powinny zrezygnować z cukru i tłustego mleka, bądź śmietanki do kawy. Jeśli nie lubisz czarnej, gorzkiej kawy, postaw na chude mleko lub napoje roślinne. Do tego dosyp odrobinę stewii, ksylitolu lub innego zamiennika dla cukru.

Czy kawa szkodzi zdrowiu?

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy ze śmietanką, cukrem lub syropami, to na odchudzające właściwości napoju nie masz co liczyć. Należy również pamiętać, że picie kawy odwadnia organizm, dlatego każdą filiżankę kawy należy uzupełniać szklanką wody. Nie bez powodu w restauracjach do espresso podaje się szklankę wody. Warto wziąć to sobie do serca.

Kawa wypłukuje również magnez z organizmu, dlatego picie jej w ogromnych ilościach nie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie i zdrowie. Natomiast, jeśli zachowujesz umiar, a oprócz kawy pijasz również wodę i soki – nie musisz się niczym martwić.