Koty uważane są za zwierzęta domowe, które nigdy tak naprawdę do końca udomowione nie będą. W opinii niektórych (naszym zdaniem zupełnie niesłusznie), mruczki to zwierzęta wredne, dumne i nieprzywiązujące się do człowieka. Tymczasem problem może tkwić nie w futrzakach, ale w ludziach, którzy nie potrafią rozpoznać kocich emocji.

Dowody kociego przywiązania

Właściciele kotów z reguły nie mają problemów w zauważaniu oznak miłości ze strony kotów, ale wiedzę o kotach zawsze warto pogłębiać. Jedną z najpopularniejszych oznak kociej miłości do opiekuna jest ocieranie się o jego nogi, wokalizowanie i odpowiednie dostrajanie ogona. Jeśli Twój kot na Twój widok prostuje ogon i trzyma go wysoko w górze – to znak, że jest bardzo zadowolony. A jeśli ogon zagnie dodatkowo w pytajnik, to znak, że jest maksymalnie zadowolony.

Koty, które czują zaufanie i miłość do swoich opiekunów, często towarzyszą im w codziennych czynnościach. Nieważne, czy gotujesz obiad, czy myjesz zęby – puszysta kulka szczęścia jest obok. A kiedy siadasz do popołudniowego odpoczynku, Twój kot zaraz materializuje się w pobliżu i głęboko zasypia, kładąc się brzuchem do góry. Pokazywanie brzucha w świecie zwierząt jest oznaką bezgranicznego zaufania. To oznacza, że Twój kot czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie.

Bezgraniczna miłość kota

Jeśli Twój kot kładzie się obok Ciebie (lub na Tobie) i ugniata Cię łapkami, to oznacza, że jesteś ukochanym członkiem kociego stada, a masujący Cię zwierzak czuje się fantastycznie i tak to okazuje. Oznaką miłości jest również lizanie opiekuna, oraz ocieranie się o niego główką i nosem. W ten sposób koty oznaczają swojego ukochanego człowieka, by przypadkiem jakiś inny kot nie postanowił im go zabrać.

Oznaką kociej miłości jest także mruganie. Jeśli Twój futrzak patrzy na Ciebie, a następnie powoli przymyka jedno oko lub oboje oczu, właśnie wysyła Ci sygnał miłości. Jeśli chcesz go odwzajemnić – zrób to samo.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem kotów, czy nie, zwierzętom nie wolno robić krzywdy. A jeśli widzisz, że bezdomny futrzak potrzebuje pomocy, zadzwoń po straż miejską.