Kawa monsunowana jest tajemniczym produktem, związanym z indyjskim wybrzeżem Malabar. Zaliczana jest do typowych kaw przygotowywanych metodą suchą. Jak powstaje i co warto o niej wiedzieć?
Proces monsunowania kawy
Kawa monsunowana pochodzi z południa Indii. Produkuje się ją w stanach Karnataka i Kerala. Ziarna arabici i robusty mogą w tym południowo-zachodnim rejonie doświadczyć niezwykłego wpływu monsunów. Monsun jest układem wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Gdy jest ciepło, wiatr wieje znad morza w kierunku lądu, z kolei w zimę – z lądu nad morze.
Niegdyś na drewnianych statkach ziarna kawy były cały czas wystawione na działanie monsunów i wilgotnego, oceanicznego powietrza. Pod wpływem tych czynników dochodziło do nieodwracalnych zmian, dzięki którym kawa zyskiwała na niepowtarzalnym smaku.
Obecnie indyjscy plantatorzy odtwarzają ten proces. Zbiór kawy odbywa się najczęściej w okresie od listopada do lutego. Obecnie proces monsunowania rozpoczyna się wraz z nadejściem ciepłych i wilgotnych wiatrów, które płyną znad Morza Arabskiego.
W porze monsunowej ziarna kawy umieszczane są w specjalnych, zadaszonych magazynach. Chłoną wilgoć, jednak jednocześnie nie ulegają zamoczeniu. Ziarna są przez cały czas mieszane i obracane, dzięki czemu każde ziarenko może nasycić się wodą i zyskać na niepowtarzalnym smaku. Cały proces monsunowania trwa od 12 do 16 tygodni. Kiedy ten czas upłynie, ziarna są ponownie sortowane i umieszczane w suchym miejscu.
Historia kawy monsunowanej
Historia kawy monsunowanej sięga czasów Indii Brytyjskich. Kawę transportowano drogą morską, jednak nie była odpowiednio zabezpieczona. Panujące warunki miały niebagatelny wpływ na ostateczny kolor i smak ziarna. Mowa tu przede wszystkim o temperaturze i wilgotności.
Wraz z coraz to lepszymi zabezpieczeniami, kawa przestawała zmieniać swoje właściwości. Nie smakowała już tak, jak kiedyś. Cechy, które powstawały podczas procesu monsunowania były i są pożądane. Z tego względu charakterystyczny smak oraz żółto-złoty kolor obecnie odtwarza się poprzez naturalny proces.
Czym wyróżnia się kawa monsunowana?
Proces monsunowania pozwala uzyskać jedyny i niepowtarzalny smak kawy. Nic w tym dziwnego, że jest tak bardzo pożądany przez Europejczyków. Kawa staje się mniej kwasowata, jest gęsta, zrównoważona i delikatna. Można w niej wyczuć przede wszystkim słodkawe nuty orzechów, karmelu, a takżę czekolady. Nie brakuje również nietuzinkowych, pikantnych ton np. cynamonu, kardamonu, goździków czy pieprzu.
Wspomniany żółto-złoty kolor również jest cechą, dzięki której kawa ta staje się wyjątkowa. Napęczniałe ziarna są ponad 2 razy większe niż świeżo zebrane.
To nietuzinkowa propozycja, którą każdy powinien spróbować i choć przez chwilę poczuć działanie monsunów! Niezależnie od tego, czy na co dzień stosujesz kapsułki do ekspresów, czy może klasyczną, sypaną kawę – ten rodzaj z pewnością zaskoczy Twoje kubki smakowe.