Choć nazwa „czapka zimowa” sugeruje jedną porę roku, wiele osób w czapce zimowej spędza nawet więcej niż pół roku. Począwszy od jesieni, której chłodne podmuchy potrafią doskwierać już od października, poprzez oczywiście zimę, a na pierwszych miesiącach wiosny kończąc, dbanie o zdrowie wymaga zadbania o większe ciepło głowy. Dla niektórych czapki zimowe są nieprzyjemną koniecznością i w pewnym momencie ryzykują zdrowiem, aby tylko nie musieć jej nosić. Jednak wybranie dobrze wyglądającego, trendy modelu takiej czapki może sprawić, że stanie się ona znakomitym dopełnieniem nie tylko zimowej, ale i jesienno-zimowej stylizacji.

Kupowanie czapki na zimę – od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że czapka zimowa w głównej mierze musi realizować najbardziej podstawowe zadanie: chronić głowę noszącego przed zimnem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nic więc dziwnego, że kluczowe jest dobranie odpowiedniego materiału. Tu stawia się przede wszystkim na wełnę, bawełnę, polar bądź mieszanki tkanin. Każdy materiał ma inne cechy:

  • Bawełna – czapki są wyraźnie miękkie, ciepłe i niezwykle miłe w dotyku. Znakomicie sprawdzą się z miejskich stylizacjach.
  • Wełna – ten materiał sprawia, że czapki mają wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. Jeśli jesteś typowym zmarzluchem, już wiesz, na co warto postawić.
  • Polar – lekkie czapki pozwalające oddychać skórze są wykonane właśnie z tego materiału. Wybór ten doskonale sprawdzi się np. wśród osób biegających na dworze nawet zimą.

Dobranie czapki zimowej do twarzy

Najlepsza czapka to taka, która odpowiada kształtowi twarzy. Do praktycznie każdego kształtu twarzy można znaleźć czapki m.in. tutaj: https://www.clobber.pl/pl/producers/penfield-1571405438.html

A jak najlepiej je dopasować? Jeśli masz twarz:

  • Owalną – tu śmiało możesz postawić na praktycznie każdy typ nakrycia głowy. Jedynym, czego należy się wystrzegać, są fasony, które będą optycznie wydłużać twarz.
  • Trójkątną – czapki z pomponem lub zakończone szpiczasto są doskonałym rozwiązaniem. Warto również rozważyć czapki z nausznikami.
  • Okrągłą – dobrym wyborem są luźne, wełniane czapki lub tzw. czapki smerfetki. Alternatywą dla czapek zimowych mogą być również kaszkiety i berety.
  • Podłużną – znakomicie sprawdzi się tzw. czapka uszatka. Można postawić również na czapkę futrzaną lub wełnianą.

Męska czapka zimowa

W przypadku mężczyzn warto postawić na sportowy lub casualowy styl czapek zimowych. Warto pomyśleć przy tym o czapce z pomponem. Dobrze widziane są również streetwearowe czapki z logo producenta, napisem lub oryginalnym wzorem. Gładkie i dopasowane modele czapek zimowych są dobrym pomysłem dla mężczyzn chodzących w płaszczach i garniturach.

Damska czapka zimowa

Z uwagi na fryzurę wiele kobiet obawia się zakładania czapek zimowych. Są również kobiety uważające, że takie nakrycie głowy nie pasuje do żadnego stroju. W praktyce jednak na rynku znajdziemy tyle kobiecych czapek zimowych, że każda kobieta z powodzeniem znajdzie coś dla siebie. Dobrym wyborem są luźne czapki wełniane, czapki z pomponem, a także czapki smerfetki.