Pojawienie się pierwszych zębów, zwanych mleczakami, u niemowląt to ważne wydarzenie, które zazwyczaj ma miejsce w szóstym miesiącu życia. Ten proces, znany jako ząbkowanie, może rozpocząć się wcześniej lub później i jest absolutnie naturalny. Choć czasami dzieje się tak, że pierwszy ząb ma swoje wielkie pojawienie się już w drugim lub trzecim miesiącu życia malucha. W niektórych przypadkach może to zajść nawet dopiero po upływie roczku, co również jest normalne. Gdy malec dobiega trzeciego roku życia, powinien mieć już pełen zestaw 20 mleczaków.

Ząbkowanie to proces, który trwa do około drugiego roku życia. Chociaż dla niektórych dzieci ten czas może być bardzo bolesny i niewygodny, często bywa tak, że po pojawieniu się kilku pierwszych zębów odczuwanie bólu zmniejsza się. Przyczyna tego zjawiska nie jest jednoznacznie określona przez specjalistów. Możliwe jest, że na skutek doświadczeń związanych z bólem podczas wyrzynania się zębów, małe ciała adaptują się do nowych doznań. Tak czy inaczej, kiedy pierwszy ząb się pojawi, ważne jest, aby zacząć go delikatnie oczyścić dwa razy dziennie, używając do tego celu miękkiego gaziku lub szczoteczki dla niemowląt.

Wyjątkowo ciekawym jest fakt, że zęby zazwyczaj wyrastają parami. Na początku pojawiają się dwa dolne siekacze centralne, a miesiąc później dwa górne. Niemniej jednak, nie jest to regułą i nie ma co się martwić, jeżeli u dziecka nie widać jeszcze czterech dolnych i górnych zębów.

Kalendarz procesu ząbkowania wygląda mniej więcej tak:

  • 6 miesiąc: dolne siekacze centralne,
  • 8 miesiąc: górne siekacze centralne,
  • 10 miesiąc: dolne i górne siekacze boczne,
  • 14 miesiąc: pierwsze trzonowce,
  • 18 miesiąc: kły,
  • 24 miesiąc: drugie trzonowce.