Cholera jest ostrą infekcją bakteryjną, która może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet śmierci pacjenta w niektórych przypadkach. Historycznie, cholera spowodowała śmierć milionów osób na przestrzeni siedmiu pandemii. W Polsce ostatnie wybuchy epidemii cholery miały miejsce w latach 1892-1894. Dzisiaj, epidemie cholery są częścią historii i choroba sama w sobie jest uznawana za chorobę endemiczną, obecną tylko w określonych obszarach. Jakie są kroki diagnostyczne przy cholerze? Jakie opcje leczenia są dostępne? Czy jest dostępna szczepionka przeciwko cholerze?

Cholera to zakaźna choroba układu pokarmowego wywołująca wodnistą biegunkę, spowodowana przez bakterie nazywane Vibrio cholerae (przecinkowiec cholery). Choroba nadal występuje, choć jest rzadsza niż kiedyś.

Potencjalne źródło zakażenia cholerą to rezerwuar przecinkowców cholery, czyli bakterii Vibrio cholerae, który znajduje się u człowieka. Bakterie te mogą rozmnażać się w wodzie, co oznacza, że zakażenie może nastąpić przez spożycie wody zanieczyszczonej ludzkimi odchodami.

Zaraza cholery może również nastąpić poprzez spożywanie pokarmów skażonych ludzkimi odchodami. Inna forma zakażenia to spożycie surowych lub niedogotowanych ryb lub owoców morza pochodzących z wód zanieczyszczonych bakterią przecinkowca cholery. Możliwe źródła zakażenia to nosiciele choroby i osoby już chore.

Warto jednak podkreślić, że zakażenie bakterią Vibrio cholerae może też wystąpić poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem toksycznego szczepu tej bakterii. Mimo to, taka droga transmisji choroby jest znacznie mniej prawdopodobna niż zakażenie poprzez kontakt ze skażoną wodą lub żywnością.