Spora grupa kobiet, niezależnie od ich wieku, odczuwa stres związany z każdą wizytą u specjalisty w dziedzinie ginekologii, co sprawia, że trudno im się zdecydować na to doświadczenie. Szczególnie dotyczy to pierwszej wizyty, kiedy to niepewność i obawy są największe. To prowadzi do sytuacji, gdy wiele młodych dziewczyn i kobiet odkłada swój debiut w gabinecie ginekologicznym tak długo, jak to tylko możliwe, jedynie decydując się na niego, gdy pojawiają się problemy z układem rozrodczym lub gdy stają się ciężarne. Jest to jednak szkodliwe dla naszego zdrowia – regularne kontrole u lekarza specjalizującego się w kwestiach kobiecych powinny stanowić naturalną część naszej profilaktyki zdrowotnej. Kiedy zatem powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u ginekologa? Jak najlepiej się do niej przygotować? Co można oczekiwać podczas jej trwania? W dalszej części tekstu rozwijamy te zagadnienia i dowodzimy, że nie ma powodów do obaw!
Debiutancka wizyta u ginekologa – kiedy jest najlepszy czas?
Nie ma konkretnych wytycznych określających, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u ginekologa. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak zdobycie pewnej wiedzy na temat zdrowia intymnego i higieny, regularność cyklu menstruacyjnego czy rozpoczęcie aktywności seksualnej.
Jeżeli nie ma wcześniejszych wskazań medycznych, Polskie Towarzystwo Ginekologiczno-Położnicze sugeruje, aby debiutancka wizyta miała miejsce po rozpoczęciu przez dziewczynę okresów menstruacyjnych, zazwyczaj między 12. a 15. rokiem życia. W przypadku młodych kobiet, które nie są jeszcze seksualnie aktywne, mają stabilne cykle menstruacyjne i nie zauważają żadnych niepokojących symptomów (na przykład świądu czy upławów), faktycznie można odłożyć pierwszą wizytę ginekologiczną, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia. Jeśli chodzi o młodsze dziewczyny, jeśli to możliwe, poleca się skorzystanie z usług pediatry-ginekologa, który posiada również gruntowną wiedzę z zakresu pediatrii i endokrynologii.
Nieistotne, czy organizujemy naszą pierwszą wizytę u ginekologa, czy jest to już kolejna wizyta – najlepszy moment na konsultację z ginekologiem przypada na pierwszą fazę cyklu, pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją. Właśnie wtedy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy i bezboleśnie pobrać materiał do badania cytologicznego.