Specjaliści od genetyki zwierząt wyjaśnili kwestię pochodzenia intrygującego umaszczenia kotów, które jest charakterystyczne dla Finlandii. Koty te, zwane „salmiakami”, mają niepowtarzalną barwę sierści, która zmienia się od bieli do głębokiej czerni, tworząc interesujący efekt szarości.

Odkrycie tych niecodziennych kotów miało miejsce w 2007 roku w małej miejscowości Petäjävesi, położonej w środkowej części Finlandii. Ich niepowtarzalne umaszczenie, składające się z białych plam na ciemniejszym tle, przyciągnęło uwagę naukowców i miłośników tych futrzastych drapieżników na całym globie. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach przeprowadzili badania, które ujawniły, że za unikalną kombinację kolorów sierści tych kotów odpowiada genetyczna mutacja. Umaszczenie te zostało nazwane „salmiak”, co jest nawiązaniem do słodyczy wykonanych z solonej lukrecji.

Zespół badawczy ustalił, że specyficzne umaszczenie „salmiak” jest wynikiem znacznej delecji w genomie kotów, dokładniej 95 kilobaz, które są umiejscowione downstream genu KIT. Ta unikalna mutacja nie była obecna w wynikach żadnych innych badań genetycznych i zdaje się być specyficzna dla kotów pochodzących z Finlandii. Warto podkreślić, że gen KIT jest dobrze rozpoznany ze względu na swoją rolę w kształtowaniu barwy sierści u różnorodnych gatunków zwierząt hodowanych przez człowieka.