Ministerstwo Obrony Izraela podzieliło się ostatnio niecodzienną informacją. Mianowicie kraj rozpoczął prace nad nowatorskim rozwiązaniem, jakim jest nawigacja, która nie wykorzystuje sygnału GPS. Ponadto system ten ma być precyzyjnym narzędziem do określania lokalizacji. Nad rozwiązaniem będzie pracować Centrum Zaawansowanych Technologii Nawigacyjnych.

Precyzyjna nawigacja w miejscach bez sygnału GPS

Centrum Zaawansowanych Technologii Nawigacyjnych rozpoczęło działalność. Otwarcie instytucji obwieścił Izraelski Departament Bezpieczeństwa i jednocześnie zaznaczył, że będzie się ona zajmowała badaniami nad nowoczesnym i zaawansowanym systemem nawigacji, który pozwoli na określenie lokalizacji tam, gdzie nie ma sygnału GPS. Ciągle bowiem jest wiele miejsc, gdzie sygnał z satelity nie dociera, jest słaby lub specjalnie jest zaburzany, w ramach działań militarnych.

Czujniki i żyroskopy XXI wieku

Na precyzyjną nawigację nawet bez sygnału satelitarnego mają pomóc specjalistyczne żyroskopy oraz czujniki. Urządzenia te bazują na nawigacji inercyzyjnej, bazuje ona głównie na pomiarze prędkości, odległości oraz zmianach prędkości podczas podróży. Nad rozwiązaniem pracuję naukowcy z koncernu Israel Aerospace oraz Dyrekcji Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony. Twórcy podkreślają, że odpowiednio skonstruowana będzie równie precyzyjna co nawigacja wojskowa GPS.  

Potrzeba matką wynalazków

Pomysł na stworzenie technologii i prace nad nim trwają już tak naprawdę od dwóch lat. Powodem były doświadczenia żołnierzy na wojnie w Syrii. Wówczas rosyjskie siły skutecznie zakłócały sygnał GPS oponentom. Uniemożliwiało to skuteczne przemieszczanie, a także używanie niektórych technologii militarnych. Izrael też od wielu lat planuje uniezależnić się technicznie od Stanów Zjednoczonych. Prace trwają już długo i naukowcy są coraz bliżej stworzyć idealną, niewymagającą sygnału GPS nawigację. Jeżeli się to uda, wówczas będzie to jeden z przełomowych wynalazków.