Niezmiernie wrażliwe na błędy dietetyczne konie, ze względu na swoją unikalną budowę przewodu pokarmowego, cierpią często z rąk swoich opiekunów. Pomimo chlubnych intencji, niewłaściwe metody żywienia mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. W przeciwieństwie do innych zwierząt hodowlanych, wymagania żywieniowe koni są bardziej skomplikowane i często dotyczą indywidualnych potrzeb, a nie całościowej grupy.

Zbyt niska podaż paszy objętościowej jest jednym z największych problemów. W swoim naturalnym środowisku, koń poświęca większość czasu na poszukiwanie i spożywanie paszy. Mimo że żołądek konia jest stosunkowo mały w porównaniu do jego masy ciała, z pojemnością 8-15 litrów, nieodpowiednia ilość pokarmu może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez soki żołądkowe zawierające kwas solny.

Konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości paszy objętościowej dla konia istnieje. Na każde 100 kg masy ciała, konie powinny otrzymywać 1-1,5 kg suchego pasza. Pasza powinna być podzielona na kilka porcji dziennie. Niewłaściwe ograniczanie ilości paszy objętościowej jest częstym błędem, który negatywnie wpływa na układ trawienny konia i jego psychikę, prowadząc do nudzenia się i nerwowości zwierzęcia z braku możliwości zaspokojenia naturalnej potrzeby ciągłego żucia.

Współcześnie popularne stało się stosowanie różnego rodzaju ściółek, takich jak wiórowe, torfowe, lniane czy pellety, które ułatwiają utrzymanie czystości w boksach. Większość koni jednak ma możliwość korzystania ze słomy, która umożliwia im zaspokajanie potrzeb pobierania stałego pokarmu. Chociaż nie jest ona bogata w składniki odżywcze, jest chętnie spożywana przez zwierzęta i ułatwia utrzymanie prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Z drugiej strony przekarmianie koni paszami treściwymi jest innym powszechnym błędem. Dla konia ważącego około 500 kg dawka pasz treściwych nie powinna przekraczać 2,5 kg za jednym odpasem. Wielu opiekunów nie dzieli dawki na kilka posiłków, co prowadzi do zjadania przez konie drewna i ogrodzeń, a także do łykawości, co pomaga zwiększyć produkcję śliny.

Pasze treściwe powinny być używane z umiarem i dostosowane do poziomu aktywności konia, ponieważ są one głównym źródłem energii. Koń nie pracujący powinien otrzymywać jak najmniej tych pasz. Nadmierna energia w diecie może prowadzić do nadpobudliwości i skłonności do nałogów i narowów.

Kolejnym poważnym problemem jest zbyt wysoka zawartość węglowodanów niestrukturalnych, takich jak skrobia, w dietach bogatych w pasze treściwe. Zwiększa to ryzyko insulinooporności, ochwatu oraz końskiego syndromu metabolicznego (EMS). Fermentacja tych węglowodanów może prowadzić do wzdęć, biegunki i kolki, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia konia. Przekarmianie młodych koni i źrebiąt paszami bogatymi w te węglowodany sprawia, że są one bardziej narażone na ryzyko osteochondrozy w przyszłości, co może ograniczyć ich możliwość użytkowania i wymagać leczenia operacyjnego.