Sezon letni mamy w rozkwicie, a fala upałów sprawia, że w domu nie da się wytrzymać bez otwartych okien. To ogromna szansa dla setek insektów, które przebywają w pobliżu naszych mieszkań. A że nie są one zbyt uważne, często ładują się nam do domów, ku ogólnemu przerażeniu. Bądźmy wyrozumiali dla pająków — one też nie chcą być blisko nas. W takim razie, jak sprawić, by nie wchodziły nam do domów? Poniżej humanitarne sposoby na pozbywanie się pająków.

Polskie pająki są w porządku

Nie wybieramy sobie urody, z jaką się rodzimy, jednak pająki miały prawdziwego pecha. Należą do najbardziej przerażających stworzeń w Polsce, mimo że charaktery mają raczej łagodne. Niestety, jest coś przerażającego w tych długich i szybko poruszających się odnóżach. W jednej chwili pająk jest za szybą balkonową, a w następnej wije sobie gniazdko tuż nad Twoim łóżkiem. On naprawdę myślał, że go nie zauważysz.

I chociaż pająki, podobnie jak wiele innych insektów, nie są przez ludzi lubiane, to jednak stanowią ważną część naszej planety. Gdyby nie pająki, to chyba utonęlibyśmy w muchach i komarach. Jeśli masz pająka, który wykonał sobie dom w okolicy okna, możesz mieć pewność, że tą drogą nie wleci żadna uporczywa mucha.

Zapachy, które odstraszają pająki

Zachęcamy do rezygnacji z zabijania pająków, ciem, chrabąszczy, żuków i wielu innych małych obywateli naszego kraju. Wystarczy słoik i kawałek kartki, by w sposób bezpieczny dla każdego wynieść takiego gościa z domu. Można również otoczyć dom roślinami, które będą sygnałem zniechęcającym insekty do budowania mieszkań na naszej posesji.

Lubicie lemoniadę z miętą? Posadźcie miętę pieprzową w doniczce i ustawcie ją na parapecie. Pająki nie lubią zapachu mięty, podobnie jak zapachu lawendy. Niektórzy polecają opryskiwanie kuszących dla pająków miejsc za pomocą roztworów z tychże roślin, co także jest jakimś rozwiązaniem. Same rośliny natomiast będą skuteczniejsze.

Wśród składników, które odstraszają pająki, jest także cytryna, olejek z drzewa herbacianego, kasztany i żołędzie. Być może warto pomyśleć nad wykonaniem jesiennych ozdób właśnie z powyższych komponentów. W ten sposób stworzysz aranżację wnętrza, które nie zachęci żadnego pająka do przekroczenia progu Twojego mieszkania.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy walce z pająkami, jest czystość. Resztki jedzenia przyciągają muchy, a muchy przyciągają pająki. W końcu są to stworzenia proste — tam, gdzie widzą jedzenie, tam budują swoje posiadłości.