Jeśli zastanawiasz się, co by tu w życiu zrobić, żeby zarabiać porządne pieniądze, zacznij od przeglądania najlepiej płatnych zawodów. Sytuacja na rynku pracy w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniła. Nie bez znaczenia pozostała także pandemia, która zmusiła większość branż do przeniesienia się do świata online.

Sprzedaż i jeszcze raz sprzedaż

Najbardziej przyszłościowe zawody to te, które generują zysk. Niestety nawet najlepsi sprzedawcy w naszych ulubionych sklepach nie mogą liczyć na lepsze zarobki, chyba że zapragną piąć się w górę. Taki manager sprzedaży może zarabiać ponad 35 000 miesięcznie. Ogólnie wśród najlepiej płatnych zawodów na szczycie listy znajdują się zawody ze słowem manager, na przykład General Manager, czyli menadżer w branży motoryzacji, Country Manager, czyli menadżer sprzedaży internetowej i tak dalej.

Najwyższymi zarobkami w Polsce może cieszyć się dyrektor sprzedaży bankowości przedsiębiorstw. Tutaj można wyciągnąć 42 000 zł miesięcznie. Nieco niżej, bo z zarobkami na poziomie 40 000 zł miesięcznie plasują się członkowie zarządu.

To trochę smutne, że aby dobrze zarabiać w Polsce, trzeba być na bardzo wysokim stanowisku. Powyższe stanowiska to takie top of the top, natomiast wśród najlepiej płatnych zawodów możemy wyróżnić m.in. starszego prawnika w kancelarii, aktuariusza, głównego księgowego lub doradcę medycznego. W tych zawodach ludzie zarabiają od kilkunastu do 20 000 zł.

Specjaliści branży IT zawsze na szczycie

Jak zawsze świetnie ma się również branża IT i  zawody związane ze światem technologii. Wśród najlepiej płatnych zawodów z tej kategorii wyróżnić możemy IT business partner, security consultant czy SAP consultant. Dużymi zarobkami cieszą się również osoby czuwające nad przebiegiem badań klinicznych, chociaż to nie ma wiele wspólnego z branżą IT. Wspominamy o tym, ponieważ zarobki na tych stanowiskach oscylują wokół 17-20 000 zł.

Jaką ścieżkę kariery warto zatem wybrać? Największe szanse na duże zarobki zapewnia kariera w bankowości i branży IT, przy stosunkowo niskiej inwestycji. Bo żeby zostać prawnikiem potrzeba wielu lat studiów (płatnych) i praktyk, za które często nie otrzymuje się żadnej pensji. Droga na szczyt piramidy zarobkowej jest zatem długa, ale chyba warto się starać.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości. Zawsze można postarać się o zostanie celebrytą. Tutaj trzeba mieć jedynie na uwadze, że 5 minut sławy dość szybko mija, ale przez ten czas można nieźle zarobić.