Wiele osób na świecie jest zadłużonych. Obecne trudne czasy, także pogarszają sytuację. Coraz częściej dłużnikami są ludzie młodzi, wkraczający dopiero co w dorosłe życie. Długi to nie przyjemna sytuacja, wiążąca się z ciągłym stresem. Spirala zadłużenia to szybka droga do katastrofy i depresji, która może się tragicznie skończyć. 

Spirala zadłużenia to nawarstwienie się zobowiązań, które należy spłacić. Często jest tak, że zaciągamy kolejny dług, aby spłacić poprzedni itd. Niektórzy też uzależniają się od luksusów i biorą wszystko na kredyt. Jak wyjść ze spirali zadłużenia podpowiadamy w tym artykule. 

Spirala zadłużenia to problem

Pierwszym ważnym aspektem jest przyznanie się do tego, że się ma kłopoty. Tylko wtedy zaczniesz na prawdę sprać się z tego wyjść. Musisz zdać sobie sprawę, że to jest ostatni moment na ratunek i, że chcesz zdobyć się na wszelkie ograniczenia, aby tylko z tego wyjść. 

Przygotuj plan

Przeanalizuj wszystkie wydatki, na jedzenie, rachunki i inne ważne rzeczy. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować (np. przy jedzeniu – zamiast drogiej szynki, wybierz tańszą). Nie rezygnuj z wydatków na opłaty, bo to nie poprawi problemu, tylko pogorszy. Może nie musisz kupować na ten sezon też nowych ubrań? Wylicz, ile wydajesz na używki (papierosy, kawa, alkohol). Policz, jaki jest miesięczny wydatek na ten sektor. Ogranicz używki nawet o połowę, a zysk przeznacz na spłatę zobowiązań. Nie odczujesz tego bardzo, pieniądze zostaną te same, a ty zyskasz mniejszy dług i zdrowie. Naprawdę da się to zrobić! Zamiast 2 kaw wypij jedną. Ograniczaj papierosy. Miej przed sobą plusy, jakie z tego będą, a będzie ci łatwiej przez to przejść. 

Spirala zadłużenia – poszukaj pomocy

Jeśli dług nie jest bardzo duży, warto pomyśleć o konsolidacji zadłużenia. Wiele firm oferuje taką możliwość. Ty będziesz miał mniejsze odsetki i spokojnie spłacisz dług w mniejszych ratach. Może ktoś z rodziny może ci pomóc? Powiedz szczerze jaką masz sytuację i przyznaj, że naprawdę zależy ci na pozbyciu się tego raz na zawsze. To też działa i może się okazać, że wujek ma akurat oszczędności na czarną godzinę. 

Spirala zadłużenia – zapobiegaj kolejnym długom

Zrezygnuj z karty kredytowej, wypisz się ze sklepów, w których namiętnie kupowałaś. Nie bierz nic na kredyt. Lepiej z tego zrezygnuj niż kup za pożyczone. Planuj każdy miesiąc z góry. Fajnie by było gdyby udało ci się odkładać nawet 50 zł miesięcznie na nieprzewidziane wydatki. Zawsze to dodatkowy zastrzyk gotówki na czarną godzinę. 

Znajdź dodatkowe zajęcie

Może masz jakąś pasję, albo umiejętności? Zajmij się tym po godzinach. Napraw sąsiadowi komputer, namaluj obraz, zrób kolczyki. Pomyśl, co możesz zaoferować innym. A może zrobisz samotnemu sąsiadowi zakupy? Kto wie, może da ci jakiś grosz w podzięce. Możesz też zainwestować małą kwotę (Odłożoną! Nie z kolejnej pożyczki) na inwestycję w szkolenie. Na rynku jest dużo kursów online, które zrobisz w domu. 

Mam nadzieję, że trochę pomogliśmy i rzuciliśmy małe światełko na przyszłość. Jeśli doczytałeś do końca, jest nadzieja, że wiesz, że musisz działać, a to dobry początek. My życzymy Ci wszystkiego dobrego, wytrwałości i powodzenia.