Twoje dziecko bawi się w małego artystę i maluje mazakami nie tylko kartkę, ale siebie i wszystko wokół? Już nie musisz się tym martwić. Poznaj nasze rady, jak skutecznie pozbyć się plamy z mazaka z różnych powierzchni. 

Plamy po mazaku są niezwykle trudne do usunięcia, jednak da się to zrobić! Czasem warto wypróbować kilka metod, a nawet je łączyć. O ile łatwiej jest ze zwykłymi markerami, o tyle trudniej w tzw. niezmywalnych. Jednak to na szczęście tylko nazwa. Sukces nasz też zależy od wielu czynników. Są to m.in. kolor mazaka, materiał, na jakim się znajduje, czas, jaki minął od pomalowania (im krócej, tym lepiej). 

Plama po mazaku na skórze

Takie plamy najlepiej zetrzeć alkoholem. Wlej alkohol na białą szmatkę (inny kolor może zabarwić skórę) lub ręcznik papierowy i przetrzyj nim plamę po mazaku. Drugą metodą jest użycie mleka. Tak samo jak poprzednio przemywamy nim plamę. 

Mazak na ubraniu

Tutaj też skuteczny jest alkohol. Ubranie należy położyć na białej ściereczce lub papierowym ręczniku przodem (nadrukiem) na dół tak, aby tylna część była u góry. Przecieramy plamę od spodu alkoholem. Wykonujemy to do momentu, aż plama zniknie. Jeśli ręcznik papierowy lub ściereczka się zabrudzą, należy je wymienić, aby mazak z powrotem nie przedostał się do materiału (można też przesunąć ubranie na część niezabrudzoną). Następnie wyprać ubranie lub porządnie wypłukać. 

Plamy z mazaka na tapicerce

Wymieszaj jedną łyżkę płynu do mycia naczyń z jedną łyżką octu i dwiema łyżkami wody. Taki roztwór za pomocą białej szmatki nanosimy na plamę. Pozostawiamy na 30 minut i zmywamy. Jeśli roztwór wsiąknie, nanosimy nową warstwę. Zmywamy zimną wodą. Wysuszyć. 

Plamy z mazaka na wykładzinie dywanowej

Tutaj zacznij od sposobu wyżej – miesznina płynu do naczyń, octu i wody. Jeśli po zabiegu plama zostanie, przetrzyj ją alkoholem. Pozostaw do wyschnięcia, a potem wypłucz zimną wodą. 

Na rynku istnieją również specjalne odplamiacze usuwające plamy po mazaku. Warto też ich użyć, gdyż mają bogaty skład i jest duża szansa na powodzenie. Jeśli masz w domu małego artystę, to produkt obowiązkowy na wyposażeniu domu.