Starzenie się jest normalną koleją każdego życia. Starzejemy się my i starzeją się nasze kochane zwierzęta. Każdy pies starzeje się inaczej – większe rasy starzeją się szybciej – ale ostatecznie wszystkie psy dotykają problemy związane z wiekiem. Mogą one wpływać na zachowanie, ruchliwość i temperament psa. Ważne jest, aby poznać  oznaki starzenia i być gotowym na pomoc naszemu zwierzakowi. Twój pies będzie wymagał innej opieki, gdy będzie starszy, a zapewnienie najwyższej jakości życia wymaga zrozumienia tego, co się z nim dzieje.

Starzenie się psa – najczęściej występujące symptomy

Mając to na uwadze, poznaj 7 najczęstszych oznak starzenia się psów

1. Zaczynają się rozwijać choroby związane z wiekiem

Podobnie jak ludzie, istnieje wiele chorób zwyrodnieniowych, które częściej dotykają starszych psów. Dwa z najczęstszych to zaburzenia stawów i zespół dysfunkcji poznawczych, które można leczyć, ale nie można ich wyleczyć całkiem. Niestety, rak i niewydolność wątroby są również powszechne u starszych psów.

Jednak nie wszystkie zmiany są związane z chorobą. Na przykład możesz zauważyć tłuste grudki pod skórą psa. Nazywa się je tłuszczakami i są spowodowane przez system metaboliczny zużywający mniej energii. Tłuszczaki są nieszkodliwe, ale guzki powinny być sprawdzane przez weterynarza, ponieważ mogą być również spowodowane rakiem.

2. Zmiany behawioralne

Starzenie się psa może wpływać również na jego zachowanie. Twoje zwierzę może być mniej entuzjastycznie nastawione do witania się z Tobą lub bardziej ostrożne podczas spacerów. Pies cierpiący na zaburzenia poznawcze może czasami wydawać się zdezorientowany lub niestabilny.

Chociaż zaburzenia funkcji poznawczych i objawy starości nie są uleczalne, istnieją metody leczenia i suplementy wspomagające proces starzenia się, które mogą pomóc zmniejszyć ich skutki. Jeśli zauważysz dziwne zachowania, takie jak wpatrywanie się w ścianę, długi czas reakcji lub niechęć do wyjścia na zewnątrz, skontaktuj się ze swoim weterynarzem.

Jak można się spodziewać, starsze psy również częściej śpią i mają mniej energii. Potrzebują dłuższych okresów nieprzerwanego odpoczynku, więc staraj się nie przeszkadzać psu podczas snu w ciągu dnia.

3. Problemy z dziąsłami i zębami

Próchnica zębów i chore dziąsła są częstymi problemami starszych psów. Typowe objawy to nieświeży oddech, płytka nazębna, obrzęk dziąseł i utrata apetytu. Oprócz dyskomfortu zepsute zęby mogą spowodować ogólne zakażenie psa szkodliwymi drobnoustrojami. W przeciwieństwie do chorób związanych z wiekiem większość problemów z zębami i dziąsłami może zdiagnozować lekarz weterynarii. Wyleczenie problemów stomatologicznych może zwiększyć szczęście Twojego psa, pozwolić mu na wygodniejsze jedzenie i zapobiec infekcjom, więc z pewnością warto to rozważyć.

Wraz z zębami i dziąsłami zauważysz również, że skóra Twojego psa staje się mniej elastyczna wraz ze spadkiem ilości dostępnego kolagenu.

4. Ból i sztywność stawów

Starzenie się może powodować problem ze stawami psa. Psy instynktownie ukrywają bóle, więc objawy mogą nie być od razu widoczne. Ale w miarę pogarszania się stanu stawów możesz zauważyć, że są mniej ruchliwe – szczególnie rano lub po długim spacerze.

Ważne jest, aby dostosować harmonogram ćwiczeń psa, aby uwzględnić te zmiany. Długie i energiczne spacery prawie na pewno przyprawią go o ból i mogą przyspieszyć degradację stawów, dlatego najlepiej, zamiast tego wybrać się na kilka krótkich spacerów. W cięższych przypadkach niezbędne może okazać się łóżko ortopedyczne, które równomiernie rozkłada ciężar psa podczas snu, w związku z czym może pomóc zmniejszyć sztywność stawów i ból.

Oprócz mniej energicznych ćwiczeń istnieją suplementy zdrowotne, które mogą pomóc poprawić zdrowie stawów i jakość życia psa. Suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę mogą zapewnić dodatkowe wsparcie dla zdrowia stawów psa. 

5. Utrata zmysłów

Węch, wzrok i słuch psa zaczynają się pogarszać wraz z wiekiem. Niektóre psy mogą w końcu stać się ślepe lub głuche – zwłaszcza jeśli przyczyna nie jest leczona.

Pierwsze oznaki utraty słuchu lub wzroku są często subtelne. Twój pies może wyglądać na przestraszonego lub stać się agresywny, gdy ktoś do niego podejdzie, ponieważ nie będzie wiedział, kto do niego podchodzi. Może też mniej reagować na polecenia. Oba te znaki są często mylone ze „złym zachowaniem”, co może prowadzić do kary i jeszcze większego stresu dla psa.

Z tego powodu ważne jest, aby wprowadzać drobne zmiany, aby ułatwić codzienne życie psa. Upewnij się, że miski na wodę, jedzenie i jego łóżko są zawsze w tym samym miejscu, aby łatwo je znaleźć. Powinieneś także unikać wykonywania gwałtownych ruchów, nawet jeśli są to tylko głaskanie psa, ponieważ może to być dla niego przerażające.

Warto zauważyć, że mętna soczewka oka niekoniecznie oznacza, że ​​pies jest niewidomy. Często jest to stan zwany stwardnieniem jądrowym, który rzadko wpływa na wzrok. Pochmurne soczewki mogą być również spowodowane zaćmą, która jest poważniejszym stanem.

6. Utrata wagi (lub przyrost)

Starzenie się naszego pupila zostawia ślad również w jego wadze. Zarówno przyrost, jak i utrata masy ciała mogą być spowodowane upływem lat. Zmniejszona aktywność fizyczna może oznaczać, że więcej kalorii spożytych przez zwierzę jest magazynowane w postaci tłuszczu, ale problemy z trawieniem lub brak apetytu mogą mieć odwrotny skutek.

Karmy dla starszych psów często mają mniej kalorii, co ułatwia kontrolowanie przyrostu masy ciała psa. Bez względu na to, jakiego pokarmu używasz, zawsze zważ każdą porcję, aby dokładnie wiedzieć, ile je Twój zwierzak.

Jedynym sposobem prawidłowego kontrolowania wagi psa jest regularne ważenie i dostosowywanie diety. Jest to łatwe w przypadku mniejszych ras, ale w przypadku większych psów może być konieczna wizyta u weterynarza w celu sprawdzenia wagi.

7. Nietrzymanie moczu

Psy często mają trudności z kontrolowaniem pęcherza wraz z wiekiem. Chociaż większość z nich nie traci całkowitej kontroli, sporadyczne wypadki w pomieszczeniach są częstym efektem ubocznym starzenia się. Wypadki mogą być stresujące dla psa, dlatego nigdy nie należy ich karać. Zamiast tego postaraj się dać swojemu psu więcej okazji do załatwiania się podczas dnia.

Każdy pies inaczej się starzeje, dlatego ważne jest, aby dbać o swojego pupila w sposób, który spełnia jego wyjątkowe wymagania. Pierwszym krokiem jest zrozumienie i zidentyfikowanie problemów spowodowanych starzeniem się. Pamiętaj, aby odwiedzić weterynarza, jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu, guzki, nietrzymanie moczu lub inne objawy. Może to być symptomem starzenia się lub innej poważnej choroby, dlatego warto to zawsze sprawdzić.