Cierpisz na nieustające odchrząkiwanie, które zakłóca twoje rozmowy, mimo że nie wydajesz się nadmiernie obciążać swojego głosu? Bywa, że przyczyną takich problemów z głosem może być coś zaskakująco prozaicznego – stres. Nie jesteśmy często świadomi, jak głęboko codzienny stres może wpływać na nasze zdrowie, prowadząc do poważnych komplikacji i nietypowych problemów, które na pierwszy rzut oka nie wydają się związane z naszą psychiką. Specjalista laryngolog zapewne podzieliłby tę opinię. Chociaż wizyta u niego mogłaby pomóc ci upewnić się w tej kwestii, równie dobrze możesz spróbować poniższych strategii, które mają duże szanse pomóc ci poradzić sobie z odchrząkiwaniem poprzez zwalczanie stresu.

Gdy na co dzień bez przerwy odczuwasz silny stres, staraj się zredukować liczbę czynników stresogennych w swoim życiu. Powinieneś całkowicie zrezygnować z wszelkich używek. Pożegnaj się jak najszybciej z papierosami, które dają jedynie złudzenie relaksu, podczas gdy w rzeczywistości zwiększają ciśnienie krwi i przyspieszają bicie serca. Staraj się ograniczyć kawę, a zwykłą czarną herbatę zastąp ziołami o łagodnym działaniu, takimi jak rumianek, melisa czy szałwia. Warto również przygotowywać sobie ciepłe napary z kozłka lekarskiego, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy i pomagają szybciej odzyskać spokój.

Oprócz tego, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których najczęściej przebywasz lub pracujesz. Otwieranie okien, gdy tylko jest to możliwe, może pomóc zapobiec problemom z głosem powiązanym z niedotlenieniem, takim jak ciągłe kasłanie i odchrząkiwanie. Pracuj również nad swoim oddechem – naucz się oddychać przeponą i dostarczać tlen bezpośrednio do jamy brzusznej. Unikaj płytkiego oddychania, które negatywnie wpływa na cały organizm. Nawet tak prosta zmiana może dać początek niesamowitym efektom.