Myślisz o nauce za granicą? Dziś opowiemy nieco o możliwościach jakie oferowane są przez Niemcy. To właśnie ten kraj należy do grona największych gospodarek nie tylko w Europie, ale także na świecie. Niemcy oferują świetne perspektywy zawodowe i posiadają więcej patentów niż jakiekolwiek inne państwo na naszym kontynencie. To właśnie tu znajdziesz ponad 300 uniwersytetów, kilkaset kierunków studiów oferowanych w pełni po angielsku. Dodatkowo możesz liczyć tu na innowacyjne podejście do nauczania oraz duży nacisk na praktykę.

Studia w Niemczech – zalety i wady

Do największych zalet studiowania w tym kraju należą:

  • Brak czesnego – studia w Niemczech są bezpłatne (obowiązuje jedynie opłata administracyjna w kwocie do 600€ rocznie)
  • Wysoki poziom nauczania – wiele tamtejszych uczelni mieści się bardzo wysoko w światowych rankingach
  • Przystępny koszt życia – nie od dziś wiadomo, że pomimo lepszych perspektyw rozwoju i zawodowych, między kosztem życia w Polsce, a w Niemczech nie ma ogromnej przepaści. Średnia miesięczny koszt utrzymania studenta wynosi 870€.
  • Centralne położenie w Europie – Niemcy są centralnie położone i są dobrą bazą wypadową do podróży po naszym kontynencie.
  • Praktyczne podejście do nauczania – nie chcesz skupiać się tylko na wkuwaniu z książek, ale także na praktyce? Niemcy są jednym z krajów, który spełni Twoje oczekiwania.

Jakie są wady studiowania w Niemczech?

  • Brak niektórych kierunków studiów w języku angielskim – jeśli chcesz studiować w Niemczech w języku angielskim, to może zdarzyć się tak, że akurat Twojego kierunku nie będzie w ofercie żadnej uczelni (choć jest to mało prawdopodobne)

Jak wygląda aplikacja na studia w Niemczech?

Aplikacja na kierunki w języku angielskim bardzo różni się od aplikacji na studia w Polsce.  Duże różnice pojawiają się również między poszczególnymi uniwersytetami w Niemczech. Same wymogi, terminy jak i portale aplikacyjne mogą być inne. Zastanawiasz się, co ma największy wpływ na skuteczność aplikacji na studia w Niemczech? Najczęściej są to: oceny z ostatniego roku liceum, CV, list motywacyjny, sporadycznie znaczenie mają również wyniki z matur, referencje, czy egzaminy wstępne. Pamiętaj również o zdobyciu certyfikatu językowego z angielskiego.

Jakie są terminy aplikacji na studia w Niemczech?

Na większość uniwersytetów deadline upływa 15 lipca, sporadycznie zdarza się, że jest to 15 czerwca lub odleglejszy termin w sierpniu.

Kiedy rozpoczyna się rok akademicki w Niemczech?

Rok akademicki w Niemczech rozpoczyna się 1 października.

Aplikacja na studia w Niemczech z Eduworld

Jeśli chcesz mieć pewność co do tego, że w toku aplikacji zostały skompletowane wszystkie wymagane dokumenty, że są uzupełnione w poprawny sposób, a dodatkowe dokumenty (jak CV, list motywacyjny, czy referencje) wyróżnią Cię spośród reszty kandydatów – postaw na aplikację z Eduworld. Nie tylko uzyskasz kompleksowe wsparcie w aplikacji, ale także możesz liczyć na pomoc w kwestiach organizacyjnych wyjazdu oraz wyborze kierunków.