Lamborghini to szanowana marka w branży motoryzacyjnej, którą w 1963 roku założył bogaty, włoski biznesmen Ferruccio Lamborghini. Chciał w ten sposób konkurować z najlepszymi samochodami w branży, zwłaszcza Ferrari. Luksusowe samochody sportowe marki Lamborghini zapadają w pamięć zarówno dzięki eleganckiemu i często szokującemu wzornictwu, jak i solidnej konstrukcji silnika.

Oto 5 najlepszych Lamborghini będących uosobieniem luksusu i szybkości przy jednoczesnym zachowaniu cech zwykłego samochodu drogowego:

Lamborghini 350 GT

350 GT był pierwszym samochodem z linii produkcyjnej Lamborghini i dlatego zasługuje na miejsce w pierwszej piątce. W 1964 roku został dobrze przyjęty na targach motoryzacyjnych w Genewie i był wówczas prawdziwą konkurencją Ferrari.

350 GT mógł osiągnąć prędkość 254 km/h. Jego pierwszym sercem był 3,5-litrowy silnik V12 przeznaczony do wyścigów. Z tego względu inżynierowie Dallara i Wallace poddali go modyfikacji, aby stworzyć pojazd do użytku ulicznego. Wynik był tak imponujący, że był w produkcji do 1965 roku, sprzedając łącznie 120 sztuk.

Lamborghini Miura S

Miura S posiada unikalny silnik V12 4.0. Równie dobrze może być prekursorem 350 GT. Inżynierowie Lamborghini przekonali Ferruccio, że jest to samochód uliczny, który może zarówno wygrywać na torach, jak i być spektakularną ozdobą miejskich ulic.

Lamborghini Murcia narodził się w 1967 roku. Natomiast jego styl i wygląd stały się później standardem dla dwuosobowego samochodu z silnikiem środkowym o wysokich osiągach, co obecnie jest bardzo popularne. Do grudnia 1967 roku zakupiono 108 sztuk tego potwora.

Lamborghini Espada

Espada wyjechał z fabryki w latach 1968-69. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się modeli Lamborghini wszechczasów – w ciągu 10 lat produkcji zakupiono ponad 1200 egzemplarzy tej maszyny.

Lamborghini Espada napędzany jest 3,9-litrowym silnikiem V12 o mocy do 325 KM lub 242 kW.

Lamborghini Countach

Countach jest legendą samą w sobie, będąc też pierwszym samochodem, który osiągnął próg 300 km/h. Ten spektakularny czterokołowiec charakteryzują stylowe drzwi nożycowe i nierówny kształt trapezu. Ze względu na słabą widoczność tylną parkowanie tyłem odbywa się z otwartymi drzwiami.

Prototyp wyposażono w 5-litrowy silnik. Natomiast kolejne jednostki produkcyjne miały już 4,0-litrowy silnik o mocy 375 KM. Jego prędkość maksymalna to 323,6 km/h.

Lamborghini Murcielago

Pod karoserią Murcielago drzemie silnik V12 o pojemności 6,2 litra lub V12 o pojemności 6,5 litra. Ta przyciągająca wzrok bestia po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w 2006 roku – w formie dwudrzwiowego i dwuosobowego samochodu sportowego.