W ciągu dnia zauważasz u siebie spadek energii i senność? Być może warto poprawić nieco swój sposób odżywiania. Uboga dieta bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. Za spadek energii i senność odpowiadają również słodycze. Zastanawiasz się, jak można temu zaradzić? Zaopatrz się w przekąski, które dodadzą Ci energii.

Zdrowe podjadanie w ciągu dnia

Zamiast objadać się ciastkami, pączkami i czekoladą, postaw na porządne śniadanie, obiad, lekką kolację a w międzyczasie pij dużo wody i podjadaj zdrowe przekąski. Masz ogromną ochotę na słodycze? Zjedz banana z masłem orzechowym albo jogurt z owocami. Przeżywasz silny stres i odczuwasz nieodpartą potrzebę jedzenia? Czipsy zamień na orzechy lub cienkie plasterki pieczonego jabłka.

Jeśli chcesz przy okazji poprawić swój metabolizm, spróbuj zastąpić niezdrowe przekąski suszonymi owocami. Szczególnie suszone śliwki wyróżniają się wysoką zawartością błonnika. Suszone owoce są słodkie, dlatego powinny znaleźć się wśród przekąsek osób, które są wręcz uzależnione od słodyczy. Zastępowanie niezdrowych przekąsek owocami pozwoli stopniowo zerwać z nałogiem podjadania słodyczy. Zdziwisz się, ale przestaniesz czuć ochotę na słodkie!

Jedz, kiedy potrzebujesz, ale nie objadaj się

Moda na odchudzanie spowodowała wysyp przykazań i zakazów. Na przykład zmuszanie ludzi do jedzenia 5 posiłków dziennie lub dla odmiany 3 posiłków dziennie i jedzenie kolacji nie później niż o 18… Zarówno głodzenie się, jak i jedzenie na siłę jest niezdrowe. Jeśli chcesz zadbać o swoją sylwetkę, postaw na zbilansowane posiłki. Jedz, kiedy odczuwasz głód, ale zamiast kopca kreta na talerzu, stosuj zasadę przystawki. Podobnie jak przystawki w restauracji, również domowe porcje na talerzu nie powinny być zbyt duże.

Czasami mamy tendencje do jedzenia zbyt dużych posiłków, zupełnie jakby ten obiad miałby być naszym ostatnim. Warto uświadomić sobie, że przecież po obiedzie również można coś przekąsić, dlatego nie ma potrzeby objadania się aż do rozpuku. Tę zasadę warto wprowadzić już na etapie zakupów i przygotowywania posiłków. Kupuj mniej i przyrządzaj mniejsze porcje – oszczędzisz pieniądze, zmniejszysz ilość wyrzucanego jedzenia i zadbasz o swoją sylwetkę i samopoczucie.