Paryż to jedna z najbardziej fascynujących stolic w Europie, która nęci turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, architekturą, kulturą, sztuką i historią. Uważany za jedno z najromantyczniejszych miejsc świata Paryż skrywa też w sobie wiele dziwacznych sekretów, które tylko dodają mu uroku. Oto 10 interesujących faktów na temat Paryża.

Luwr

Z ponad dziewięcioma milionami turystów, którzy odwiedzają to miejsce każdego roku, Luwr jest najpopularniejszym muzeum na świecie. Jest słynnym domem nie tylko dla Mona Lisy, ale także ponad 460 000 eksponatów, w tym 35 000 dzieł sztuki. Nawet jeśli spędzimy tylko pół minuty nad podziwianiem jednego dzieła, w dalszym ciągu będziemy potrzebować 35 dni, żeby zobaczyć je wszystkie.

Wieża Eiffla

Faktem jest, że ten najbardziej charakterystyczny obiekt w Paryżu miał być tylko tymczasowym pomnikiem. Francja chciała w ten sposób zademonstrować swoje doskonałe umiejętności technologiczne i konstrukcyjne. I kiedy wieża została ukończona w 1889 roku, była bardzo niepopularna. Mieszkańcy nie chcieli jej w swoim mieście, a media nazwały ją „bezużyteczną szkaradą”.

W całym mieście jest tylko jeden znak STOP

Pomimo tego, że Paryż jest jedną z najbardziej zaludnionych stolic europejskich, ma tylko jeden znak stopu, który znajduje się na końcu drogi należącej do firmy budowlanej w 16. dzielnicy. W pozostałej części miasta żadna ulica nie ma takiego znaku.

Miejsce po starej gilotynie

Na rogu ulic Roquette i La Croix-Faubin znajduje się pięć betonowych bloków zatopionych w asfalcie, gdzie wcześniej znajdowała się dawna gilotyna. Stoją one przed dawnym więzieniem. W 1851 r. zabetonowano tam starą gilotynę do publicznych egzekucji.

Ogromny zegar słoneczny

23-metrowy obelisk na placu Place de la Concorde to nie tylko wizualny cud. To także działający zegar słoneczny z rzymskimi cyframi na okolicznych chodnikach.

Najstarszy most

Pont Neuf (Nowy Most) jest obecnie najstarszym stojącym mostem w stolicy Francji. Jednak w momencie budowy był to jeden z pierwszych kamiennych mostów z chodnikami dla pieszych. W związku z tym został nazwany Nowym Mostem. Wszystkie inne mosty z jego epoki już nie istnieją.

Paryskie plaże

Plaże leżące wzdłuż brzegów niewielkiego odcinka Sekwany udowadniają, że Paryż to miasto, które naprawdę ma wszystko. Można tam zaznać kąpieli słonecznych albo pograć w siatkówkę plażową.

Most Love-locks

Most Love-locks miał ponad milion kłódek i ważył już ponad 45 ton. Z tego względu stara wersja musiała zostać usunięta, aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji. Na szczęście most został odrestaurowany w nowoczesnym stylu art-deco.

Statua Wolności

Wiadomo, że nowojorska Statua Wolności była prezentem od Francuzów. Natomiast w Paryżu istnieje jej miniaturowa wersja, która zwrócona jest w kierunku swojego amerykańskiego odpowiednika. Obie statuy symbolizują przyjaźń między Francją a Stanami Zjednoczonymi.

Upiorne stacje metra

Dysponując około 400 stacjami metra, nie jest zaskoczeniem, że paryska sieć metra skrywa kilka budzących dreszcze tajemnic. Co najmniej 14 z nich nigdy nie było używanych. Przykładowo, stacja Porte des Lilas jest wynajmowana jako plan filmowy przez firmy produkcyjne.