Podczas gdy huragany są fascynującym przejawem mocy Matki Natury, są również bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy tworzą duże fale uderzające w wybrzeża. Huragany zwykle słabną na lądzie, ale nadal mogą powodować powodzie śródlądowe, które tworzą się za pomocą ich ulewnych deszczy i fal sztormowych. Przyjrzyjmy się teraz interesującym faktom na temat huraganów.
Tajfun a cyklon
Huragany to burze tropikalne (lub cyklony), które występują na Oceanie Atlantyckim i w Zatoce Meksykańskiej. Huragany, które powstają na północno-zachodnim Pacyfiku (w pobliżu Japonii), nazywane są tajfunami, a te występujące na południowym Pacyfiku i wodach Oceanu Indyjskiego nazywane są cyklonami.
Największe burze na świecie
Huragany to największe burze na Ziemi. Wielkość ich średnicy jest bardzo zróżnicowana – od 100 do 2 000 km. Największy odnotowany huragan to Typhoon Tip, który miał miejsce w 1979 roku na północno-zachodnim Pacyfiku. Jego średnica wynosiła około 2 220 km.
Oko cyklonu
Wszystkie huragany mają oko o średnicy zazwyczaj 30-65 km, przy przeważnie bezwietrznej pogodzie. Dlatego, jeśli oko huraganu przechodzi nad jakimś obszarem, burza w tym miejscu się uspokaja. Oko huraganu otoczone jest „ścianą oka”, a w niej zawsze panuje najcięższa pogoda.
Wiatr do 350 km/h
Sztorm tropikalny klasyfikuje się jako huragan, gdy wiatr osiąga prędkość co najmniej 119 km/h. Najszybsza zarejestrowana prędkość wiatru huraganowego wyniosła 345 km/h. Należała do huraganu Patricia z 2015 roku.
Pora huraganów
Pora huraganów trwa od czerwca do listopada, a więc wtedy, gdy panują warunki do formowania się szalejących sztormów tropikalnych: ciepłe morza i wilgotna atmosfera.
Moc 10 bomb atomowych
Huragany uwalniają ogromne ilości energii. W każdej sekundzie wielki huragan uwalnia ilość energii odpowiadającą 10 bombom atomowym. Huragany są czasami nazywane „silnikami cieplnymi”.
Kierunki zależne od półkul
Na półkuli północnej wiatry huraganów poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, podczas gdy na półkuli południowej wiatry poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszystko za sprawą powodu efektu Coriolisa.
Brak grzmotów i błyskawic
Huragany rzadko wytwarzają grzmoty i błyskawice, ponieważ zjawiska te tworzone są przez wiatry pionowe, które powodują ocieranie się wody i lodu. Większość wiatrów huraganowych ma charakter poziomy. Jednak w 2005 roku huragan Emily, huragan Rita i huragan Katrina przyniosły ze sobą grzmoty i błyskawice.
Najokrutniejszy huragan
Najbardziej śmiercionośnym huraganem był ten, który nawiedził Kanadę. Był nim huragan Nowej Funlandii z 9 września 1775 r., w którym zginęło ponad 4 000 osób. Huragan Nowej Funlandii jest nie tylko najwcześniejszym odnotowanym huraganem kanadyjskim, ale także zdecydowanie najbardziej śmiercionośnym.
Pochodzenie nazwy
Słowo „huragan” pochodzi od „hurucane”, słowa pochodzącego z plemienia Indian Taino. Oznacza „zły duch wiatru”. Trzeba przyznać, że określenie to doskonale oddaje naturę tej niszczycielskiej siły wiatru.