Oto pięć niesamowitych faktów naukowych, które wzbudzą ciekawość tego, jak działa świat, niezależnie, czy jest się dzieckiem, czy dorosłym!

Dzieci zarówno młodsze, jak i starsze, są ciekawe z natury. Natomiast nauka jest jednym z przedmiotów, w których można się kształcić i odkrywać, a do tego wystawiać na próbę siłę swojego umysłu. Zabawne ciekawostki na temat świata – dotyczące codziennego życia i wielkich tajemnic – fascynowały ludzi od zawsze, bez względu na płeć czy wiek. Oto kilka z nich.

Łyżeczka gwiazdy neutronowej

Gwiazdy neutronowe to pozostałości po gigantycznych gwiazdach, które zginęły w ognistej eksplozji zwanej supernową. Gwiazdy neutronowe i ich gęstość zwykle są mierzone w masach Słońca.

Faktem jest, że gwiazdy neutronowe mają masę około dwukrotnie większą niż Słońce i ze wszystkich znanych we wszechświecie gwiazd ich gęstość jest największa. Dlatego, jeśli mielibyśmy jedną łyżeczkę masy z gwiazdy neutronowej, wówczas ważyłaby około 6 miliardów ton!

Metale wybuchające pod wpływem wody

Istnieją pewne metale, takie jak potas, sód, lit, rubid i cez, które są reaktywne i natychmiast matowieją po wystawieniu na działanie powietrza. A jeśli zostaną wrzucone do wody, z miejsca dochodzi do eksplozji.

Metale alkaliczne mają na swojej zewnętrznej powłoce tylko jeden elektron. A to sprawia, że ​​bardzo chętnie przekazują niechcianego pasażera do innego pierwiastka poprzez wiązanie. W rezultacie tworzą związki z innymi pierwiastkami tak łatwo, że nigdy nie występują w przyrodzie w pojedynkę.

Hawaje co roku zbliżają się do Alaski o 7,5 cm

Zjawisko to powodują płyty tektoniczne, które są w ciągłym ruchu – napędzane są prądami, które wznoszą się i opadają pod nimi, podtrzymując mobilność płyt.

Hawaje znajdują się w centrum płyty pacyficznej. Dlatego z powodu ciągłego ruchu płyt Hawaje co roku posuwają się wolnym ruchem w stronę pyty północnoamerykańskiej – a więc z powrotem na Alaskę.

Słoneczniki to hiperakumulatory

Podobnie jak wiele innych roślin hiperakumulujących słoneczniki usuwają związki metali z głębi gleby i przenoszą je do łodygi, liści i główki kwiatu. Potrafią przyjąć wysokie stężenie materiałów toksycznych i są ekspertami w wydobywaniu metali radioaktywnych z określonego miejsca. Zajmuje im to tylko 3-4 lata.

Rośliny hiperakumulujące wykorzystywane są również do usuwania odpadów podczas procesu zwanego fitoremediacją.

Karaluch może żyć bez głowy nawet tydzień

Karaluchy są niesławne ze względu na swoją świetną wytrwałość. Często są też określane jako jedyne żyjące organizmy po wojnie nuklearnej. Owady te żyją w stadach, dlatego plagi karaluchów często można zobaczyć w starych budynkach, gdzie znajduje się pełno idealnych na kryjówki zakamarków.

Ze względu na fakt, że karaluchy mają otwarty układ krążenia i potrafią oddychać przez małe dziurki w każdym segmencie swojego ciała, nie są uzależnione od oddychania otworem gębowym lub głową. Dlatego karaluch bez głowy nie umiera z braku powietrza, tylko z pragnienia. Nie mając głowy, jego otwór gębowy również jest niedostępny, dlatego nie może przyjmować wody.