Biedronki kochane są przez wszystkich, a do tego są pożytecznymi owadami. Te barwne stworki mają wiele ciekawych rozwiązań, które zapewniają im lepsze szanse na przeżycie. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się interesujące fakty o biedronkach.
Biedronki nie są robakami, tylko chrząszczami
Biedronki należą do rzędu Coleoptera, do którego należą wszystkie chrząszcze. Europejczycy od ponad 500 lat nazywają te kopulaste chrząszcze biedronkami.
Biedronkom krwawią kolana, gdy są zagrożone
Jeżeli przestraszymy biedronkę, ze stawów jej odnóży zacznie wyciekać cuchnąca hemolimfa, pozostawiając po sobie żółte plamy. Taki zapach, który tworzy mieszanka alkaloidów, odstrasza potencjalnych drapieżników, podobnie jak widok pozornie chorowitego chrząszcza. Natomiast larwy biedronki mogą wydzielać alkaloidy z odwłoków.
Jasne kolory biedronki to ostrzeżenie dla drapieżników
Podobnie jak wiele innych owadów, biedronki używają aposematycznego ubarwienia, aby zasygnalizować swoją toksyczność potencjalnym drapieżnikom. Ptaki owadożerne i inne zwierzęta uczą się unikać posiłków w kolorze czerwonym i czarnym, dlatego unikają biedronek.
W ciągu swojego życia biedronka zjada do 5000 mszyc
Prawie wszystkie biedronki żywią się owadami o miękkim ciele i służą jako pożyteczne drapieżniki zjadające szkodniki roślin. Dlatego ogrodnicy witają biedronki z otwartymi ramionami. Biedronki uwielbiają jeść owady łuskowe, mączliki, roztocza i mszyce. A jako larwy, biedronki zjadają setki szkodników. Głodna dorosła biedronka może pożreć 50 mszyc dziennie.
Larwy biedronek przypominają maleńkie aligatory
Jeśli nigdy nie widzieliście larwy biedronki, prawdopodobnie nigdy nie zgadniecie, że te dziwne stworzenia to młode biedronki. Wyglądają jak miniaturowe aligatory – mają długie, spiczaste brzuchy, kolczaste ciała i nogi wystające z ich boków. Larwy żerują i rosną przez około miesiąca, zjadając na tym etapie setki mszyc lub innych owadów.
Biedronki mogą celowo składać płodne i niepłodne jaja
Dlaczego biedronka miałaby zużywać energię na produkcję jaj, które nie przyniosą potomstwa? Naukowcy stawiają hipotezę, że niepłodne jaja stanowią gotowe źródło pożywienia dla młodych larw, które wykluwają się z płodnych jaj. Kiedy czasy są trudne, biedronka może złożyć większą liczbę niepłodnych jaj, aby zapewnić swoim maluchom większą szansę na przeżycie.
Dorosłe biedronki hibernują
Gdy dni stają się krótsze, a temperatury spadają, biedronki szukają schronienia za korą drzew, pod liśćmi lub w innych chronionych miejscach. W jednym miejscu mogą gromadzić się nawet tysiące biedronek, korzystając ze zbiorowego ciepła kolonii. W niektórych miejscach hibernuje ich tyle, że z łatwością można zapełnić nimi całe wiadro.
Biedronki to kanibale
Jeśli brakuje jedzenia, biedronki zrobią to, co muszą, aby przeżyć, nawet jeśli oznacza to zjadanie siebie nawzajem. Głodna biedronka bez problemu spożyje swoje rodzeństwo o miękkim ciele. Świeżo wylęgnięte osobniki biedronki lub niedawno wypierzone larwy są wystarczająco miękkie, aby przeciętna biedronka mogła je przeżuć. Jajka lub poczwarki dostarczają również białka biedronce, które zazwyczaj uzyskuje, jedząc mszyce.
Kropki na biedronce nie określają jej wieku
Plamy na grzbiecie biedronki nie mają nic wspólnego z jej wiekiem, choć liczenie ich może być zabawne. Jednak w niektórych przypadkach można określić gatunek biedronki, zwracając uwagę na liczbę i położenie tych oznaczeń. Na przykład biedronka siedmiokropka ma siedem czarnych plamek na swoim czerwonym grzbiecie.