Możecie wierzyć lub nie, ale poniższe gatunki naprawdę żyją na naszej planecie. Bez zbędnych ceregieli przedstawiamy jedne z najdziwniejszych zwierząt na świecie.

Palczak madagaskarski

Ten samotny mały naczelny jest jednym z najbardziej niezwykłych zwierząt naszej planety. Występuje tylko na Madagaskarze. Jego ciało pokryte jest długimi, żylastymi włosami w kolorze od szarego do czarnego, z białawymi włosami ochronnymi. Jego twarz jest podobna do lisa, ale jego zęby nieustannie rosną, jak u gryzonia.

Palczak używa echolokacji jak nietoperz i może schodzić z drzew głową w dół jak wiewiórka. Jego oczy są okrągłe, pomarańczowe lub podpalane. Zwierzę ma również wyspecjalizowany trzeci palec, którego używa do wbijania zębów w zagłębienia i wyciągania larw.

Rekin wielkogębowy

Ze swoją paszczą wielkości wanny ten rekin wygląda iście przerażająco. Jednakże jest spokojnym żywicielem planktonu jak rekiny olbrzymie i wielorybie. Został odkryty dopiero w 1976 roku. Żyje na dużych głębokościach w cieplejszych wodach wszystkich oceanów świata. W przeciwieństwie do innych rekinów nie jest mistrzem pływania. Ponadto, jego ciało jest dość miękkie i zużywa minimum energii, aby pozostać w ruchu.

Rekin wielkogębowy ma biały brzuch, a jego grzbiet jest brązowy, ciemnoniebieski lub szary. Z kolei jego paszcza sięga nawet 120 cm szerokości. Górna szczęka wyposażona jest w 50 rzędów małych zębów, a dolna ma 75 rzędów. Rekin może urosnąć do 6 metrów długości i ważyć ponad 2 tony.

Łuskowiec

Znany jako mrówkojad łuskowaty, łuskowiec ma skórę pokrytą łuskami z keratyny, która jest tym samym materiałem, z którego składają się sierść, futro i pazury innych zwierząt. Obecnie istnieje sześć gatunków łuskowców i wszystkie są zagrożone.

Łuskowce w obliczu zagrożenia zwijają się w kłębek i najeżają ostre łuski. Są samotnikami, prowadzą nocny tryb życia i jedzą tylko termity i mrówki.

Zadziornica włochata

Sierść i futro są zwykle atrybutami ssaków, ale prawie nigdy nie występują u płazów i gadów. Wyjątkiem jest zadziornica włochata. Samce tych żab, które osiągają około 10-13 cm długości, w okresie lęgowym rozwijają na bokach i udach coś, co wygląda jak włosy.

Tak naprawdę są to brodawki skórne wyposażone w tętnice, które pomagają żabie wchłonąć więcej tlenu. Działają bardzo podobnie do skrzeli, które mają kijanki. Inną niezwykłą cechą zadziornicy są chowane pazury, które zbudowane są z kości.

Blobfish

Ta różowawo-biała ryba ma twarz niezadowolonego starca i zamieszkuje głębokie wody Nowej Zelandii i Australii. Jeden z Blobfishów został wydobyty z głębokości około 1300 m. Szczerze mówiąc, Blobfish nie wygląda tak, jak jego najsłynniejsza fotografia. Kiedy jest wyciągany z głębin oceanu zbyt szybko, doznaje urazu, który powoduje, że zamienia się w „kluchę”.

Większość schwytanych Blobfishów ma około 30 cm długości i waży około 2 kg. Blobfish prawdopodobnie atakuje z zasadzki albo po prostu chwyta każde jedzenie, które jest wystarczająco blisko.