Sny są jednym z najbardziej zagadkowych, a jednocześnie ekscytujących doświadczeń naszego życia. Niewiele o nich wiemy, ale jesteśmy niezwykle ciekawi, jaka nauka stoi za naszymi sennymi marzeniami. I chociaż sny są nieco tajemnicze, odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Na przykład, w dawnych czasach większość najistotniejszych decyzji podejmowano, kierując się snami. Ponadto, sennymi marzeniami zostało zainspirowanych też wiele dzieł sztuki. Dlatego, jeśli chcecie dowiedzieć się fantastycznych rzeczy o snach, musicie koniecznie przeczytać ten artykuł.

Niewidome osoby też śnią

Osoby, które tracą wzrok po urodzeniu, widzą w snach różne obrazy. Z kolei osoby, które są niewidome od urodzenia, nie widzą w swoich snach obrazów, ale w dalszym ciągu mogą śnić. Ich sny są tak samo żywe, jak u innych osób korzystających z pozostałych czterech narządów zmysłów, takich jak węch, smak, dotyk i słuch.

Niektórzy ludzie śnią na czarno-biało

W jednym z badań wykazano, że 12% ludzi śni na czarno-biało. Liczba ta była wyższa w latach 1915-1950, ale po 1960 zaczęła spadać. Jednak dzisiaj tylko 4,4% osób poniżej 25 roku życia doświadcza czarno-białych snów. Natomiast większość osób powyżej 50 roku życia nadal ma sny osnute czernią i bielą. Ewolucja ta związana jest ze zmianą mediów z czarno-białych na kolorowe, takich jak prasa, kino i telewizja.

Mężczyźni i kobiety śnią inaczej

Zauważono różnicę zarówno we śnie u mężczyzn, jak i u kobiet. Około 70% postaci, które pojawiają się w męskich snach, to mężczyźni. Z kolei kobiety mają w swoich snach mniej więcej taką samą liczbę mężczyzn i kobiet. Ponadto sny mężczyzn są bardziej agresywne niż sny kobiet.

Zwierzęta też miewają sny

Przeprowadzono kilka badań na różnych zwierzętach, aby potwierdzić, czy zwierzaki również miewają sny. Okazuje się, że zdecydowanie jest to prawda. A to dlatego, że zwierzęta emitowały te same fale podczas snu, co ludzie. Jeśli będziecie mieli okazję, spójrzcie na śpiącego kota lub psa i obserwujcie jego zmianę mimiki albo łagodne ruchy ciała podczas snu.

W snach widzimy tylko znane twarze

Ludzki mózg nie jest w stanie wyobrazić sobie nowej ludzkiej twarzy, dlatego w snach widzimy tylko te osoby, które widzieliśmy wcześniej. Być może wydaje Wam się, że to nie może być prawda, ponieważ we śnie widzieliście nieznane twarze.

Niemniej jednak należy pamiętać, że codziennie widzimy setki twarzy i możemy nie pamiętać dobrze każdej z nich. Jednakże nasz mózg pracuje najbardziej podczas snu. I właśnie dlatego pozwala nam zobaczyć te zapomniane twarz, gdy oddajemy się sennym rozkoszom.

Nie można czytać ani określać czasu we śnie

Prawda jest taka, że podczas snu człowiek nie może czytać książek ani określać czasu. Z tego względu, gdy następnym razem będziecie się zastanawiać, czy to jawa, czy sen, zamiast mówić komuś, żeby Was uszczypnął, możecie po prostu spojrzeć na zegarek. Dzięki temu będziecie mogli od razu stwierdzić, czy to sen, czy rzeczywistość.