Masz wrażenie, że Twój kot ciągle śpi? Może tak być, choć nie zawsze jest tak, jak to wygląda. Dlaczego koty tak dużo śpią? Nasi koci przyjaciele są prawdziwymi mistrzami zasypiania o każdej porze, w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Nawet pobieżne wyszukiwanie w sieci ujawni tysiące zdjęć śpiących kotów w uroczych lub szalonych pozycjach. Ale dlaczego koty tak dużo śpią i co dzieje się w ich umysłach, kiedy śpią? Czy mają cykle snu jak ludzie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o śpiących kotach.
Koty wyewoluowały do snu przez długi czas w ciągu dnia. Dzikie koty muszą spać, aby oszczędzać energię na polowanie, ściganie i zabijanie następnego posiłku. Chociaż nasze koty domowe mogą nie potrzebować polowania, instynkt snu i przygotowania do polowania trwa.
Ile godzin powinien spać mój kot?
Liczba godzin, które Twój kot potrzebuje do snu, będzie się zmieniać wraz z jego wiekiem. I tak:
- Kocięta śpią przez większość dnia, z kilkoma krótkimi przerwami na zabawę i jedzenie;
- Dorastające koty mogą mieć nieregularne pory snu połączone z okresami intensywnej zabawy;
- Dorosłe koty mają już unormowany sen i jest on przeważnie stały i trwa 12-20 godzin w ciągu dnia. Jest to spora różnica, każdy mruczek śpi tyle, ile potrzebuje. Jednak są to przeważnie regularne czasy;
- Starsze koty mają mniej energii i mniejszą ochotę na poruszanie się i zabawę, co przekłada się na dłuższy czas snu.
Prawdopodobnie zauważysz, że gdy Twój kot osiągnie wiek dorosły, zacznie tworzyć rozpoznawalny wzór snu i czuwania. Na przykład możesz zauważyć, że Twój kot budzi się tuż przed Tobą rano, cieszy się godziną lub dwiema jedzeniem i spotkaniami towarzyskimi z Tobą, a następnie wraca do snu, gdy Ty kontynuujesz pracowity dzień.
Czy mój kot naprawdę śpi?
Koty śpią głęboko, ale nie zawsze. Podobnie jak ludzie, koty często po prostu drzemią. Lekki sen stanowi około 3/4 czasu snu Twojego kota, z czego tylko 1/4 jest poświęcana na sen głęboki.
Kiedy koty lekko drzemią, nadal są bardzo czujne. Kiedy kot śpi lub drzemie, możesz zauważyć, że jego oczy pozostają lekko otwarte lub że jego uszy wciąż drgają i obracają się w kierunku odgłosów.
Kot długo śpi – kiedy mam się martwić?
Jak widzisz, koty śpią różnie, zależnie od wieku, jak również i bodźców, jakie mu dostarczasz. Musisz obserwować swojego pupila i wiedzieć, jakie ma zwyczaje. I wówczas jeśli zobaczysz, że Twój kot jest bardziej senny niż zwykle, powinieneś zacząć go obserwować. Postaraj się go zachęcać do zabawy, większej aktywności. Jeśli nie będzie chętny i nadal będzie senny i apatyczny udaj się do weterynarza.
Problemy mogą przejawiać się również w drugą stronę. Kot nie może spać. Wstaje wcześnie rano, w ciągu dnia mało śpi, a w nocy snuje się po domu. To też może wskazywać na problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, abyś znał rytm dnia swojego kota, zanim zgłosisz się do lekarza.
Koty, które zaczynają spać więcej niż zwykle, mogą być chore lub odczuwać ból. Z drugiej strony, jeśli Twój kot zaczyna spać krócej niż zwykle, może cierpieć na nadczynność tarczycy lub inne schorzenia.
Chrapanie kota
Występuje, gdy drogi oddechowe są zablokowane przez dodatkową skórę z podniebienia miękkiego. Dzieje się tak najprawdopodobniej, gdy Twój kot jest zrelaksowany, więc nie denerwuj się i go nie budź. Twój kot czuje się pewnie i jest szczęśliwy. Chrapanie częściej występuje u kotów krótkowłosych lub krótkogłowych, takich jak perski, himalajski lub egzotyczny krótkowłosy.