O nie! Ubrudziłeś keczupem swoją ulubioną koszulę? Nie martw się, ta plama nie będzie tam wiecznie. Usunięcie plamy wymaga tylko trochę pracy i czasu, a plama powinna zniknąć. Poznaj nasze skuteczne metody na pozbycie się plamy z keczupu, z różnych powierzchni. 

Plamy keczupu na odzieży

1

Nadmiar keczupu zetrzyj serwetką. Pozbądź się jak najwięcej mazi. Im więcej tam zostawisz, tym trudniej będzie go usunąć. Możesz również zgarnąć go łyżką. Jeśli keczup zaschnie, zeskrob go nożem do masła. Następnie  upierz ubranie. 

2

Zmyj plamę zimną wodą. Wodą z kranu zmyj plamę płukając od tyłu do przodu tkaniny. Spłukuj plamę, aż usuniesz jak najwięcej keczupu, potem wypierz lub zapierz. 

3

Dodaj do plamy detergent do prania i pozostaw na 5 minut. Wylej detergent na plamę i wcieraj ją palcami. Odstaw tkaninę na około 5 minut, aby detergent zadziałał magicznie. 

4

Nałóż ocet na plamę na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Namocz szmatkę lub gąbkę w białym occie, a następnie wytrzyj plamę. Potem wypierz plamę, aby pozbyć się zapachu octu. 

Usuwanie keczupu z mebli i dywanów

1

Usuń nadmiar keczupu. Przepierz brudne miejsce szmatką z płynem, do mycia naczyń lub prania dywanów. 

2

Zmyj plamę zimną wodą. Zanurz szmatkę lub gąbkę w czystej wodzie. Zetrzyj plamę, aby usunąć nadmiar keczupu, który pozostał na dywanie lub tkaninie. Wciśnij ściereczkę w to miejsce, aby wynieść więcej keczupu na powierzchnię. Użyj białej szmatki, ponieważ inne kolory mogą dalej plamić tkaninę.

3

Przygotuj mieszankę wody i płynu do mycia naczyń, aby nanieść na dywan. Dodaj 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń na 1 szklankę wody i wymieszaj składniki. Zanurz ręcznik w mieszaninie i wytrzyj plamę, aby mieszanina wsiąkła w dywan. Użyj czystego białego ręcznika lub myjki, aby nie dodawać keczupu z powrotem do dywanu lub tapicerki.

4

Jeśli mydło nie działa, wypróbuj mieszankę amoniaku i wody. Dodaj 1 łyżkę amoniaku do 2 filiżanek wody. Wymieszaj, aby połączyć składniki i przetrzyj dywan czystą szmatką. Gdy plama zniknie, zmyj dywan czystą wodą, a następnie wytrzyj go suchym ręcznikiem.