Świat tętniącej życiem flory ma do zaoferowania całą plejadę rozmaitych gatunków roślin, które zachwycają swoim pięknem i stanowią leki na niejedno schorzenie. Jednak wśród tych cudownych tworów Matki Natury znajdują się również rośliny, które powinniśmy omijać szerokim łukiem. Należą one do jednych z najbardziej trujących roślin na świecie i mogą być powodem bolesnej lub szybkiej śmierci.

Nie zwlekając ani sekundy dłużej, oto 10 najbardziej trujących roślin na świecie, które mogą być bezlitosne w swoich skutkach.

Drzewo Manchineel (Hippomane mancinella)

Drzewo to występuje w Ameryce Środkowej. Niewiele trujących roślin może zarazić swoje ofiary jednym dotknięciem. Doprawiony koktajlem trucizn sok tego drzewa powoduje natychmiastowe podrażnienie skóry i oczu. A jeżeli skusimy się na ten podobny do jabłka owoc, w naszych ustach szybko pojawią się pęcherze.

Zioło Jimsona (Datura stramonium)

Pochodzące z Ameryki Środkowej Zioło Jimsona, zwane również diabelskimi wnykami, to roślina z rodziny psiankowatych. Spożywana w dużych ilościach trucizna może powodować drgawki lub sprawić, że zapadniemy w śpiączkę. Ponadto, wiadome jest również to, że toksyny alkaloidowe powodują halucynacje.

Akonit (Aconitum napellus)

Rośnie w Wielkiej Brytanii. Ten toksyczny w dotyku akonit po kontakcie może powodować drętwienie, a nawet problemy z sercem. A wszystko przez swoje toksyny alkaloidowe. Często mylona z korzeniami chrzanu, ta niebezpieczna roślina po spożyciu może powodować wymioty, wysokie ciśnienie krwi i biegunkę.

Ageratina altissima

Spotykana w Ameryce Północnej ta groźna roślina, jeśli zostanie spożyta przez bydło, może wywołać u ludzi tak zwaną chorobę mleczną. Mleko i mięso takiego bydła może wówczas zawierać toksyczny alkohol, zwany trematolem. Substancja ta może spowodować wymioty, sztywność mięśni, a nawet śmierć.

Drzewo samobójców (Cerbera odollam)

Drzewo to pochodzi z Azji i Australii. Jego budząca dreszcze nazwa pochodzi od tylko pozornie nieszkodliwych owoców. W rzeczywistości są bardzo śmiercionośne. Każde nasiono jest silnie skoncentrowane w silnym glikozydzie nasercowym zwanym cerberyną. Nasiona drzewa mogą spowolnić rytm serca, czasami nawet w śmiertelnym stopniu.

Rącznik pospolity (Ricinus communis)

Można go znaleźć w Afryce Wschodniej. Pomimo że olej rycynowy jest bezpieczny i stosowany w produkcji żywności i leków, a także w produktach kosmetycznych, nasiona rącznika zawierają też trującą rycynę. Spożywanie nieprzetworzonej fasoli rącznika może prowadzić do wewnętrznego krwawienia, wymiotów i niewydolności krążenia.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

Znana w Eurazji i Afryce Północnej ta wilcza jagoda ma potężną zdolność paraliżowania nerwów na całym ciele. Powoduje szybkie uszkodzenia serca i mięśni jelit. Spożycie tylko 10-20 jagód może być śmiertelne dla osoby dorosłej.

Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Rośnie w Azji i Australii. Mniej niż 3 mikrogramy toksyny abryny wystarczą, aby spowodować śmierć. A to czyni tę substancję bardziej śmiercionośną niż rycyna. Co dziwne, toksyna znajduje się tylko w osłonce. Abryna jest uwalniana dopiero po jej pęknięciu.

Szalej jadowity (Cicuta maculata)

Pochodzi z Ameryki Północnej i wygląda bardzo niewinnie. Jednak nie dajmy się zwieść anielskiemu kwiatowi tej rośliny. Jest to jedna z najbardziej trujących roślin na świecie. Przez każdą jej część przepływa cykutoksyna, która może powodować drgawki, drżenie mięśni i śmierć. Toksyny są szczególnie silnie skoncentrowane w korzeniach szaleju.

Oleander (Nerium oleander)

Występuje w Eurazji i Afryce Północnej. Powszechnie uważany za najgorszą z grona śmiercionośnych roślin, oleander nasycony jest trucizną od korzenia po płatki. Pełen toksycznej oleandryny, oleander może powodować wymioty, nieregularne bicie serca, a nawet śmierć. Spożycie jednego liścia jest już śmiertelne w skutkach.

Powyższe rośliny to jedne z najniebezpieczniejszych organizmów tej planety. Jednakże są również tak samo zabójcze, jak i piękne.

Zobacz, która trująca roślina sieje spustoszenie w Brazylii.