Natywne aplikacje na Androida to jedno z wielu ulepszeń, jakie firma Microsoft wprowadziła w swoim nowym systemie operacyjnym. Jak na tę chwilę Windows 11 firmy Microsoft wciąż przechodzi etapowe wdrażanie i będzie dostępny dla wszystkich kompatybilnych urządzeń do połowy 2022 roku.

Pojawia się tutaj pytanie, jakie są różnice między Win11 a Win10 i który z nich jest lepszym wyborem?

Najnowszy system operacyjny firmy Microsoft ma estetykę zbliżoną do Maca, a także funkcje zwiększające produktywność. Ponadto Win11 pozwala również pobrać na komputer aplikacje na Androida.

Przyjrzyjmy się zatem poprawkom wprowadzonym przez Microsoft i sprawdźmy, co się zmieniło.

Interfejs i design

Windows 11 wprowadza do systemu operacyjnego zupełnie nowy, bardziej podobny do Maca interfejs. Charakteryzuje się czystym designem z zaokrąglonymi narożnikami i pastelowymi odcieniami. Kultowe menu Start przenosi się również na środek ekranu wraz z paskiem zadań. Albo możemy je także przenieść z powrotem w lewo, tak jak w systemie Windows 10.

Integracja z aplikacjami na Androida

Aplikacje na Androida dla systemu Windows 11 dostępne są teraz w sklepach Microsoft Store i Amazon Appstore. Jest to coś, na co użytkownicy systemu Windows czekali od lat. Ponadto, oznacza to kolejny krok w kierunku połączenia urządzeń mobilnych i laptopów.

Warto zaznaczyć, że już w Win10 istniało kilka sposobów uzyskiwania dostępu do aplikacji na Androida. Jednak ta zmiana jest znacznie prostsza i bardziej efektywna.

Lepsza obsługa pulpitu

Windows 11 pozwala nam skonfigurować wirtualne pulpit w sposób podobny do komputerów Mac. Umożliwia przełączanie się między wieloma komputerami stacjonarnymi, jednocześnie pozwalając na wykorzystywanie komputera do użytku osobistego, pracy, szkoły lub gier. W systemie Windows 10 funkcja ta była trudniejsza zarówno w konfiguracji, jak i użytku.

Łatwiejsze przejście z monitora na laptopa

Nowy system operacyjny zawiera funkcje zwane Snap Groups i Snap Layouts – kolekcje aplikacji, z których korzystamy jednocześnie. Znajdują się one na pasku zadań i można je jednocześnie wyświetlać lub minimalizować, aby ułatwić przełączanie zadań. Umożliwiają również łatwe podłączanie i odłączanie od monitora, nie tracąc otwartych okien.

Microsoft Teams w pasku zadań

Aplikacja Teams przechodzi lifting i zostanie zintegrowana bezpośrednio z paskiem zadań systemu Windows 11. Ma to ułatwić dostęp. I szczerze mówiąc, trochę bardziej przypomina FaceTime firmy Apple. Tym sposobem będziemy mieć dostęp do zespołów z systemu Windows, Mac, Android lub iOS.

Widgety (tak jakby)

Widżety istnieją już od jakiegoś czasu, również w formie ostatniej aktualizacji systemu Windows 10. Jednak teraz możemy uzyskać do nich dostęp bezpośrednio z paska zadań, a także je spersonalizować.

Ulepszona obsługa ekranu dotykowego, głosu i pióra

W przypadku tabletów Microsoft dążył do poprawy obsługi dotykowej, zwiększając przestrzeń między ikonami na pasku zadań i dodając gesty. System Windows 11 dodaje również haptykę do cyfrowego pióra, dzięki czemu możemy słyszeć i czuć wibracje, gdy używamy tego narzędzia do notatek lub rysowania. Co więcej, wprowadza też pisanie głosowe i polecenia w całym systemie.

Technologia Xbox usprawniająca granie

System Windows 11 otrzyma pewne funkcje dostępne w konsolach Xbox, takie jak Auto HDR i DirectStorage. Ich zadaniem jest usprawnienie grania na komputerze z systemem Windows. Jest to dla Microsoftu kolejny krok w kierunku integracji komputerów PC i konsol Xbox.

Sprawdź też przydatne skróty klawiszowe Windows.