Niezależnie od tego, czy pracujemy w domu, czy w biurze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza klawiatura jest dość brudna. Od okruchów i rozlanych napojów po kurz i sierść zwierząt — klawisze komputera są magnesem dla wszystkiego, co dzieje się wokół biurka. Tylko, jak wygląda najlepszy sposób na doprowadzenie naszej klawiatury do krystalicznej czystości?

Oto najlepsza metoda na wyczyszczenie brudnej klawiatury, bez jej uszkadzania.

Potrzebne przybory

Zanim zaczniemy czyścić klawiaturę, potrzebujemy odpowiednich przyborów, aby zrobić to bezpiecznie:

  • Waciki
  • Alkohol izopropylowy
  • Ściereczka z mikrofibry
  • Miękki pędzelek
  • Sprężone powietrze

Są to bardzo dobre pomoce do czyszczenia klawiszy, wraz z niewielką ilością alkoholu izopropylowego. Możesz też użyć chusteczek dezynfekujących. Pamiętaj tylko, aby unikać chusteczek lub innych produktów zawierających wybielacz, bo mogą uszkodzić powłokę klawiszy.

Jak wyczyścić klawiaturę komputera (albo laptopa)

Eliminacja brudu i zanieczyszczeń z klawiatury jest prosta. Po prostu musimy wykonać następujące kroki:

Odłączyć klawiaturę z zasilania (albo laptop)

Nie warto ryzykować, żeby wilgoć mogła dostać się do laptopa i spowodować jego zwarcie.

Odwrócić klawiaturę (albo laptopa) do góry nogami i potrząsnąć

Tym sposobem usuniemy wszelkie duże okruchy i kulki kurzu pod klawiszami. Ażeby ułatwić czyszczenie, dobrym pomysłem jest potrząsanie nad ręcznikiem lub koszem na śmieci.

Miękka szczotka albo sprężone powietrze do wyczyszczenia luźnych kawałków brudu

Za pomocą miękkiego pędzla ścieramy kurz z wierzchołków i krawędzi każdego klawisza. Spróbujmy to zrobić, gdy klawiatura jest odwrócona do góry nogami, aby uniknąć wpychania brudu w szczeliny.

A jeśli mamy do dyspozycji sprężone powietrze, możemy nim wydmuchać wszystkie mniejsze resztki, jakie utknęły między klawiszami. Po prostu rozpylamy sprężone powietrze na klawiaturę, robiąc to zygzakiem. Następnie obracamy klawiaturę i powtarzamy proces, aż zaliczymy wszystkie klawisze.

I nie powinniśmy rozpylać powietrza bezpośrednio pod klawiszami, ponieważ może to spowodować uszkodzenia.

Jak zdezynfekować klawiaturę

Lekko zwilżamy ściereczkę z mikrofibry alkoholem izopropylowym i ostrożnie przecieramy każdy klawisz. Możemy też zamoczyć w alkoholu wacik, a następnie użyć go do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Chusteczki dezynfekujące, które nie zawierają wybielacza, to kolejny sposób na dezynfekcję klawiatury. Tylko najpierw należy je wycisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, która może dostać się do wnętrza klawiatury (albo laptopa).

Czyszczenie pod klawiszami

Jeśli zastanawiacie się, jak wyczyścić lepką klawiaturę — zwłaszcza po zalaniu — najlepszym do tego sposobem jest wyjęcie klawiszy. Dzięki temu można wyczyścić całą górną podstawę.

Jednakże, w przypadku laptopów, nie wszystkie z nich dają taką możliwość. Z tego względu należy wyszukać swój model w Internecie, aby sprawdzić, czy faktycznie ma wymienne klawisze. Jeśli tak, oto jak go wyczyścić:

Pstrykamy klawiaturze fotkę

W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie jest właściwe miejsce każdego klawisza.

Usuwamy klawisze

Możemy zakupić odpowiedni zestaw przyborów w sklepie elektronicznym. Aczkolwiek, mały, płaski śrubokręt albo nożyk również się sprawdzą. I pamiętajmy, aby podważać klawisze delikatnie, żeby nie uszkodzić klawiatury.

Czyszczenie pod klawiszami

Używamy do tego szmatki lub wacika lekko nasączonego alkoholem izopropylowym. Tylko miejmy na uwadze, że używamy tutaj jedynie niewielkiej ilości płynu, aby nie kapał na urządzenie.

Nakładamy klawisze

Najpierw czekamy, aż klawiatura całkowicie wyschnie, a następnie ustawiamy i delikatnie naciskamy każdy klawisz – do chwili, aż poczujemy, że zatrzasnął się na swoim miejscu.

Czyszczenie klawiatury nie należy do trudnych zdań i jeśli zrobimy to dobrze, będziemy mogli cieszyć się naszym sprzętem o wiele dłużej.

A jeżeli szukasz klawiatury dla swojego komputera, możesz zerknąć na https://gameclash.pl/jaka-klawiatura-komputerowa-jest-najlepsza-jak-wybrac/.