Pojęcie „droga żywność” jest bardzo zróżnicowane. Dla niektórych oznacza czerwonego łososia, a dla innych trufle. Jednak w rzeczywistości istnieje cała gama produktów spożywczych z cenami, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Oto 10 najdroższych produktów spożywczych na świecie.

Kawa Kopi Luwak

Kawa ta produkowana jest w ilościach przemysłowych w Indonezji, w południowych Indiach i na Filipinach. Kopi Luwak to najdroższa kawa na świecie. Jej koszt waha się od 1 000 do 5 000 złotych za kilogram. Słynie z bardzo specjalistycznego sposobu przetwarzania.

Kawior z jesiotra albinosa

Jeden kilogram tego kawioru kosztuje około 40 000 złotych! Bardzo często nazywany jest białym złotem. Kawior ten można uzyskać wyłącznie z ikry jesiotra albinosa. Jesiotr albinos to rodzaj dużej ryby żyjącej w Morzu Kaspijskim.

Zupa z jaskółczego gniazda

Gniazda tych ptaków zbudowane są prawie w całości z ich śliny, bez domieszek obcego materiału. Z tego względu stały się przysmakiem chińskiej kuchni. Wysoką cenę tego dania można bardzo łatwo wytłumaczyć: zbieranie jaskółczych gniazd to w pewnym sensie niebezpieczne zajęcie. Ptaki te budują je na stromych klifach, gdzie o upadek jest bardzo łatwo. Dlatego jaskółczy przysmak będzie nas kosztować około 12 000 złotych za kilogram.

Szafran

Cena tej przyprawy może wynosić nawet 4 000 złotych za kilogram. Dzieje się tak, ponieważ szafran rośnie tylko jesienią i tylko przez siedem dni w roku. Ponadto, jest zbierany i przetwarzany ręcznie. Co więcej, aby uzyskać zaledwie 1 kg szafranu, trzeba zebrać aż 300 000 kwiatów!

Białe Trufle

Wysoka cena tych trufli wynika z bardzo specyficznych warunków, jakich potrzebują do wzrostu, a także ze specjalnych metod ich zbierania i przechowywania oraz wyśmienitego smaku i aromatu. Jeżeli zamierzamy zakupić 1 kg białych trufli, powinniśmy się nastawić na kwotę około 9 000 złotych.

Czarny kurczak Ayam Cemani

Kurczak Ayam Cemani hodowany jest w Indonezji. Jednak nie jest eksportowany do innych krajów ze względu na obawy, że może rozprzestrzenić ptasią grypę. Ta rasa drobiu jest tak rzadka, że ​​w Indonezji jedno pisklę kosztuje około 800 złotych. A poza krajem cena ta może sięgać dziesiątek tysięcy złotych. Jednak w Malezji Ayam Cemani jest tak powszechny, że jego cena nie jest wyższa niż cena zwykłego kurczaka.

Japońskie steki wagyu

Steki wagyu z japońskiej wołowiny to jeden z najsmaczniejszych i najdroższych rarytasów na świecie. Mięso odznacza się niesamowitym aromatem i słynną maślaną konsystencją. W Japonii rasowe cielęta rasy wagyu, które wykorzystywane są do produkcji mięsa, otoczone są troskliwą opieką. Zwierzęta są masowane, pojone piwem i kojone dźwiękami muzyki klasycznej. Eksport wołowiny wagyu obejmuje wiele krajów na świecie. Koszt 1 kg tego mięsa może wynieść nawet 2 000 złotych.

Suszona szynka iberyjska

Produkowana w Hiszpanii Jamón Ibérico to najdroższy rodzaj szynki na świecie. Hodowane tam świnie iberyjskie karmione są wyłącznie żołędziami, a do ich wypasu wydzielono ogromne obszary. Koszt jednego kilograma suszonej szyneczki to około 1 600 złotych.

Ser z łosia

Jednym z najdroższych serów na świecie jest ser z łosia, który produkowany jest tylko w jednym miejscu – na farmie Moose House w Szwecji. Do jego produkcji potrzebne jest łosie mleko. Ser z łosia ma biały kolor, a wyglądem przypomina ser feta. Kosztuje około 4 500 złotych za kilogram i produkowany jest w bardzo ograniczonych ilościach.

Banan

Oczywiście na liście najkosztowniejszej żywności nie mogło zabraknąć również… banana. Jednak nie chodzi tutaj o tradycyjnego banana, tylko o artystę Stephana Brusche, który zasłynął z tworzenia iście niepowtarzalnych smakołyków z tego konkretnego owocu.

Bonus: owoce o dziwnych kształtach

A może ktoś ma ochotę na kwadratowe jabłko lub dynię? Albo arbuz, który wygląda jak serce? Jeżeli tak, to warto zainwestować w małe plastikowe foremki do owoców, które nadadzą im dowolny kształt. W miarę wzrostu owoc lub warzywo będzie coraz bardziej wypełniać foremkę i przybierać jej kształt.