Choinki zawsze reprezentowały euforię związaną z okresem bożonarodzeniowym. Te świąteczne drzewa, zwykle ozdobione różnorodnymi ornamentami, oświetlają nie tylko domy, ale także całe miasta. Choinki od dawna stanowią centralny punkt świątecznych uroczystości. Z tego względu wcale nie dziwi fakt, że firmy inwestują sporo pieniędzy w dekorowanie swoich lokali elegancką, stylową i czasami też niezwykle kosztowną choinką. Nie są to naturalne ozdoby świąteczne, ale za to najbardziej olśniewające. Oto pięć najdroższych choinek na świecie:

Mini choinka – od Ginza Tanaki (1,8 mln USD)

Ginza Tanaka zaprojektował bardzo drogą mini choinkę, której wartość przekracza 1,8 miliona dolarów. Tak więc możemy zapomnieć o prawdziwych choinkach bożonarodzeniowych, ponieważ ta olśniewająca dekoracja wykonana jest z 24-karatowego złota.

Choinkę charakteryzuje minimalistyczny design, dzięki czemu drzewko wygląda, jakby miało gołe gałęzie. Oczywiście każda część choinki jest złota, w tym także cienkie złote druciki, które dopełniają to drobiazgowe wzornictwo.

Mini choinka z róż – dom towarowy Takashimaya (1,8 mln USD)

Mini choinka z różami znaleziona w domu towarowym Takashimaya w Tokio jest niewielka, ale za to kosztuje 1,8 miliona dolarów. Mierzące 40 centymetrów drzewo inspirowane Claude Quinquaud otoczone jest zakonserwowanymi różami. A w każdym płatku znajdują się australijskie i afrykańskie diamenty.

Jako prezent przy zakupie choinki otrzymamy również bardzo kosztownego pluszowego misia z diamentowym naszyjnikiem. Misio i choinka idą ze sobą w parze i w sumie kosztują 1,8 miliona dolarów.

Choinka z kryształami Swarovskiego – Hongkong (od 1,8 mln USD wzwyż)

Choinka z kryształami Swarovskiego z Hongkongu wyceniana jest na ponad 2 miliony dolarów. Jednak, zamiast ozdabiać centrum handlowe, dzielnicę handlową, rynek albo park, ta ogromna, 15-metrowa choinka wita podróżnych na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu. Co roku do Hongkongu przybywają miliony turystów, więc umieszczenie drzewa na terenie lotniska jest czymś zrozumiałym.

Oprócz swojej 15-metrowej wysokości choinka ta jest wypełniona złotymi i srebrnymi kryształami Swarovskiego, które zostały sprowadzone z Austrii.

Choinka Disney Gold – od Ginza Tanaki (4,2 mln USD)

A oto kolejna choinka od Ginza Tanaki, która jest drugą najdroższą choinką na świecie. Choinka Disney Gold jest wykonana z 24-karatowego złota i waży około 40 kg.

Ta złota choinka, której ukończenie zajęło 10 projektantom dwa miesiące pracy, świętuje teraz 110. urodziny Walta Disneya. Co więcej, ozdobiona jest figurkami 50 klasycznych postaci z kreskówek Disneya.

Choinka w hotelu Emirates Palace (11,4 mln USD)

Ta 13-metrowa choinka w luksusowym hotelu Emirates Palace w Abu Dhabi jest najdroższym drzewkiem świątecznym na świecie. Wyceniona na 11,4 miliona dolarów choinka jest wypełniona setkami diamentów, pereł, szafirów i szmaragdów w złotej oprawie.

Jest również zdobiona prawdziwymi zegarkami, naszyjnikami i bransoletkami. I być może sprzęt elektroniczny i akcesoria nie są idealnymi ozdobami choinkowymi. Jednak, jeśli jesteśmy właścicielem hotelu, który sprzedaje sztabki złota i wynajmuje prywatne odrzutowce, możemy zrobić ze swoją choinką, co tylko nam się podoba.

I pomimo że większość firm jest zadowolona z tego, że ich salony ozdobione są wstążkami, bombkami i kolorowymi lampkami, są również i tacy, którzy są w stanie wydać miliony na drzewko, które będzie wystawiane tylko raz w roku. Jakby nie było, ostatecznie koszty nie mają tutaj większego znaczenia, ponieważ te ekstrawaganckie choinki stoją właśnie po to, aby rozsiewać świąteczną atmosferę.