Delfiny to bez wątpienia jedne z najbardziej podziwianych i znanych zwierząt oceanicznych na świecie. Wraz ze swoim uroczym uśmiechem, niesamowitymi umiejętnościami akrobatycznymi i zachowaniem podobnym do ludzi delfiny od tysiącleci przyciągają naszą uwagę. Jednak pomimo tak dużej popularności istnieje wiele rzeczy, których wielu z nas nie wie o tych morskich ssakach. Z tego względu przedstawiamy niektóre z najbardziej fascynujących faktów na temat delfinów.

Każdy płetwonurek lub freediver, który kiedykolwiek miał okazję dzielić podwodny świat z delfinem (lub stadem delfinów), z pewnością potwierdzi, że było to jedno z najlepszych doświadczeń w jego życiu.

Na świecie istnieje 40 różnych gatunków delfinów.

Większość gatunków delfinów żyje na obszarach przybrzeżnych oceanów tropikalnych i umiarkowanych. Jednak istnieje też pięć gatunków, w tym delfin amazoński, które żyją w rzekach słodkowodnych.

Delfiny to mięsożercy.

Ofiarami delfinów często padają różne ryby, kalmary i skorupiaki. Na przykład, delfin, który waży 120 kilogramów, zjada dziennie około 15 kilogramów ryb.

Delfiny są bardzo inteligentne.

Znane ze swojego żartobliwego zachowania delfiny są tak inteligentne jak małpy, a ewolucja ich większych mózgów jest zaskakująco podobna do ludzkiej. W rzeczywistości mówi się, że są drugimi najinteligentniejszymi ssakami po ludziach. Delfiny potrafią rozpoznać siebie w lustrze i przezywać się nawzajem unikalnymi „wyzwiskami”.

Delfiny należą do rodziny waleni.

Rodzina waleni jest tą samą rodziną, do której zaliczają się również wieloryby – najbliżsi krewni delfinów. Z kolei w całym królestwie delfinów największym gatunkiem jest orka.

Wysokie umiejętności społeczne.

Delfiny żyją głównie w grupach, gdzie wspólnie polują, bawią się i przemierzają głębiny oceanów. Duże stada delfinów mogą składać się z 1000 albo nawet i więcej sztuk!

Delfiny są żyworodne.

Młode delfinki rodzą się żywe, podobnie jak ludzie, z tym wyjątkiem, że delfin rodzi się ogonem do przodu. W zależności od gatunku ciąża delfina trwa od 9 do 17 miesięcy. Po porodzie delfiny wykazują bardzo silne zachowania macierzyńskie. Matki bardzo często pomagają swoim młodym wydostać się na powierzchnię, aby dokonały swojego pierwszego oddechu. Zaobserwowano nawet, że niektóre matki przytulają do siebie swoje potomstwo.

Młode delfiny (niemowlęta) karmione są przez dwa lata.

Warto tutaj dorzucić, że młody delfin może przebywać pod opieką matki nawet przez 3-8 lat.

Delfiny nie mają zmysłu powonienia.

Delfiny nadrabiają te braki innymi niezwykłymi zmysłami. Ich wzrok jest bardzo dobry zarówno w wodzie, jak i poza nią. I mają też dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Ponadto, słyszą częstotliwości 10 razy wyższe niż ludzie, umiejętnie wykorzystując echolokację. Dzięki temu delfiny mogą zlokalizować odległe lub ukryte rzeczy za pomocą fal dźwiękowych i echa.

Delfiny mają niewielu naturalnych wrogów.

Głównym zagrożeniem delfinów są ludzie. Zanieczyszczone siedliska, łapanie do niewoli komercyjnej i bezlitosne polowania to kwestie, z jakimi borykają się delfiny na całym świecie. Ludzkie postępowanie doprowadziło już do tego, że w 2006 roku gatunek delfina z rzeki Jangcy został oficjalnie uznany za wymarły.

Delfiny nie oddychają pod wodą.

Z racji tego, że delfiny są ssakami, muszą wypływać na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. W przeciwieństwie do ssaków lądowych, które oddychają i jedzą otworem gębowym, delfiny mają osobne otwory do każdego z tych zadań. Spożywają pokarm otworem gębowym, ale oddychają przez swoje nozdrza. Zapobiega to zasysaniu wody do płuc podczas jedzenia, tym samym zmniejszając ryzyko utonięcia.