Niezależnie od tego, czy jest to spokojny wieczór z rodziną, czy spotkanie w gronie znajomych, kuchnia nieuchronnie staje się przestrzenią, w której wszyscy się zbierają – bez względu na okazję. Kuchnia ma ogromne zadanie do wykonania, służąc zarówno jako funkcjonalna przestrzeń do gotowania, jak i klimatyczne pomieszczenie dla interakcji z gośćmi.
Jednym z najważniejszych aspektów przyjaznej kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Należy je zaprojektować w taki sposób, aby pasowało na każdą okazję. Można to z łatwością osiągnąć, korzystając z naszych wskazówek.
Dodatkowe źródła światła otoczenia
Z racji tego, że kuchnia zasadniczo jest obszarem „zadaniowym”, powinniśmy zadbać o to, aby rozproszenie światła było równomierne w całym pomieszczeniu. Dlatego najlepiej zamontować je na suficie. Efekt ten można osiągnąć za pomocą kombinacji lamp wiszących, opraw typu downlight, szynoprzewodów i uchwytów podtynkowych.
I pomimo tego, że nasza kuchnia powinna być pomieszczeniem jasnym i przejrzystym, ważne jest również, aby rozważyć zainstalowanie ściemniaczy do świateł głównych. Tym sposobem można zmieniać intensywność światła, gdy zajdzie taka potrzeba.
Włączyć oświetlenie zadaniowe w tych obszarach kuchni, gdzie pracujemy
Oświetlenie otoczenia pomaga poruszać się po kuchni jako całości. Jednak nierzadko może też pozostawiać cienie padające na istotne powierzchnie robocze i obszary wokół szafek. W tym miejscu do gry wkracza oświetlenie zadaniowe.
Wiszące nad wyspą kuchenną oświetlenie zapewnia bezpieczne przygotowywanie potraw i korzystanie z przepisów. Natomiast oświetlenie dodatkowe pomaga łatwo dostrzec produkty w szafkach lub spiżarni.
Jak wykorzystać wyspę kuchenną
Pierwszym krokiem powinno być sporządzenie listy zadań, jakie wykonujemy na wyspie, ponieważ będzie to decydować o rodzaju potrzebnego oświetlenia. Na przykład, jeśli mamy zintegrowaną płytę kuchenną z obszarem roboczym, wówczas będziemy potrzebować kombinacji opraw typu downlight, reflektorów i świateł wiszących. Dzięki temu zapewnimy wystarczającą ilość światła do wykonania zadania.
A jeśli nasza wyspa ma stołki lub krzesła i jest bardziej miejscem do spędzania czasu niż przyrządzania potraw, wtedy możemy wybrać oświetlenie otoczenia – takie, które jest ciepłe i swobodne. Lampy wiszące będą tutaj idealnym rozwiązaniem.
Lampy wiszące
Grupa lamp wiszących nad wyspą zapewnia znakomite oświetlenie zadaniowe i podkreśla styl pomieszczenia. Pomysł ten sprawdza się wyjątkowo dobrze, gdy mamy jasną kuchnię z wysokim sufitem. Dzięki temu uzyskamy elegancki i nowoczesny wygląd.
Na wyższych sufitach bardzo dobrze sprawdzają się liniowe lampy wiszące. Ten rodzaj oświetlenia powinien być zawieszony co najmniej metr nad blatem wyspy. I warto też stawiać na oświetlenie akcentujące, a więc takie, które wyraźnie podkreśli styl naszej kuchni.
Najpiękniejsze kuchnie zawsze mają nie tylko świetnie dopasowane oświetlenie wiszące, ale również subtelne oświetlenie akcentujące. To drugie doskonale podkreśla elementy wystroju i architektury pomieszczenia.
A jeżeli planujesz stworzenie wymarzonej kuchni, ale nie wiesz, jak zacząć, zapraszamy do zapoznania się z treścią na https://liweb.pl/jak-zaprojektowac-kuchnie/ Dzięki temu dowiesz się, jak rozpocząć całą przygodę.