Zdecydować się na naukę zdalną, czy sobie odpuścić? Oto jest pytanie, które dręczy większość uczniów rozważających naukę na odległość. Przez lata edukacja na odległość w różnych formach (programy nauczania zdalnego z otwartych uniwersytetów, programy online itp.) pomagała realizować aspiracje edukacyjne studentów, którzy nie mogli uczęszczać na zajęcia stacjonarne.

Studenci często obawiają się wyboru studiów wyższych poprzez kształcenie na odległość, ponieważ brakuje im jasności co do zalet i wad tego trybu kształcenia. Dlatego dobrym pomysłem jest zrozumienie plusów i minusów uzyskiwania dyplomu poprzez naukę na odległość, zanim zdecydujemy się, aby przejść na ten tryb.

Musimy zdać sobie sprawę, że edukacja na odległość może nie być najlepszym wyborem dla każdego ucznia. Jednak zrozumienie jej zalet i wad może pomóc nam zdecydować, czy kształcenie na odległość jest dla nas odpowiednie.

Można pogodzić pracę ze studiami

Duża część studentów, którzy faktycznie decydują się na edukację zdalną, to osoby, które nie chcą rezygnować z pracy, ale chcą mieć wyższe wykształcenie. Dla takich uczniów nauka na odległość jest błogosławieństwem. Mogą uczyć się w weekendy, po powrocie z pracy, a nawet w środku nocy. Niektórzy z nich mogą nawet uczyć się w trakcie zarabiania.

Zobacz również, ile można zarobić na nauce zdalnej.

Można zaoszczędzić pieniądze

W przypadku dowolnego programu opłata za studia zdalne (online lub w inny sposób) może być znacznie bardziej przystępna niż opłata za studia na uczelni stacjonarnej. Dlatego studenci, którzy szukają bardziej przystępnych ekonomicznie opcji, powinni postawić na program nauczania na odległość.

Oszczędność czasu

W przypadku nauki zdalnej nie musimy marnować czasu na chodzenie na uczelnię albo czekanie na autobus lub pociąg. Wszystkie materiały mamy dostępne na naszym komputerze. Tak więc uczniowie, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu, mogą skorzystać z edukacji na odległość i realizować ją w zaciszu własnego domu.

Nauka we własnym tempie

Perspektywa powrotu do szkoły może dla wielu z nas być dość onieśmielająca. Zadawanie pytania w klasie lub ujawnianie, że nie jesteśmy w stanie pojąć koncepcji, może być dla wielu z nas dość wstydliwe. I właśnie tu na ratunek przychodzi edukacja zdalna!

Jeśli jesteśmy zdyscyplinowani i zmotywowani, naszą największą korzyścią z kształcenia na odległość będzie to, że możemy uczyć się we własnym tempie. Wiadomo, że różni ludzie uczą się na różne sposoby i w różnym tempie. W klasie niektórzy uczniowie stają się zbyt nieśmiali, by zgłaszać swoje wątpliwości. W tym przypadku nauka na odległość ma przewagę nad tradycyjnym programem studiów.

A z racji tego, że wszystkie prace związane z naszym kursem otrzymujemy wcześniej, możemy uczyć się dziennie tyle, na ile mamy ochotę – oczywiście, biorąc pod uwagę, że na czas wyrobimy się z całym materiałem. A jeśli mamy jakieś pytania lub wątpliwości, możemy skorzystać z forów dyskusyjnych, czatu uczelni, a także pełnego wsparcia ze strony organizatora zajęć.

Można uczyć się kiedykolwiek i gdziekolwiek

Z wyjątkiem sytuacji, podczas których w określonym czasie lub na wykładzie za pośrednictwem wideokonferencji musimy brać udział zajęciach, możemy uczyć się, kiedy mamy na to ochotę. Nie musimy ślęczeć w klasie, tylko rozsiąść się wygodnie w naszym ogrodzie, na kanapie w salonie albo na wygodnym łóżku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem, możemy wybrać optymalny czas na naukę – na przykład wtedy, gdy wykazujemy najlepszą produktywność.

Zdobywanie uznania wśród pracodawców

Kształcenie na odległość w końcu znalazło akceptację i uznanie wśród pracodawców, co jest zachęcającym sygnałem. Dopóki program nauczania na odległość jest akredytowany, nie musimy się niczym martwić. W Indiach cała edukacja na odległość jest automatycznie uznawana w obszarze zatrudnienia na stanowiska i usługi rządowe.

Dzisiejsi pracodawcy z sektora prywatnego również cenią wykształcenie na odległość. Co więcej, nawet zachęcają pracowników do kontynuowania studiów wyższych, bez potrzeby rezygnowania z pracy. Tym sposobem pracownicy mogą rozwijać umiejętności i wiedzę specjalistyczną w wykonywanym zawodzie.