Piękny uśmiech i zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Niestety wiele osób zapomina o tym fakcie i często zaniedbuje swoje perłowe skarby. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak w prosty sposób dbać o swoje uzębienie, gorąco polecamy poniższą lekturę.

Szczotkowanie zębów

Mycie zębów to jedna z podstaw, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie jamy ustnej. Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 30 sekund. I należy pamiętać, aby wyczyścić każdy obszar zębów, również od wewnątrz (od tyłu).

Mówiąc o szczotkowaniu zębów, bardzo ważne są również odpowiednie przybory. Najlepsi stomatolodzy zalecają używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, której rozmiar jest odpowiedni do naszych ust. I o ile dentysta nie zaleci inaczej, należy wybierać pastę do zębów z fluorem. Taki rodzaj pasty wspiera budowę szkliwa i pomaga zapobiegać próchnicy.

Nici dentystyczne

Jeśli zamierzamy zachować zdrowe zęby, nici dentystyczne są tak samo ważne jak szczotkowanie. Warto pamiętać, aby czyścić zęby nitką dentystyczną każdego dnia. Dzięki temu pozbędziemy się resztek jedzenia, do których nie ma dostępu szczoteczka do zębów. A przy okazji zachowamy zdrowe dziąsła. Można używać dowolnego rodzaju nici dentystycznej. Może to być nić woskowana, aromatyzowana albo nitko-wykałaczki dentystyczne. Najważniejsze jest, aby zachować systematyczność w czyszczeniu.

Rozsądnie dobierać przekąski

Niektóre rodzaje produktów spożywczych są lepsze dla zębów niż inne. Na przykład, lepkie, słodkie cukierki mogą łatwo przykleić się do zębów i utrzymywać się na nich wystarczająco długo, aby spowodować próchnicę. Z kolei owoce i warzywa są zdrowszą przekąską dla zębów. Dlatego chrupanie jabłek i marchewek może nam nawet pomóc w utrzymaniu czystych zębów.

A jeśli chodzi o napoje, najlepsza jest woda. Należy ograniczyć spożycie słodkich napojów i zamiast tego pić dużo wody, aby zmyć bakterie powodujące próchnicę.

Regularne wizyty u dentysty

Regularne czyszczenie zębów u dentysty to jeden z najłatwiejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów dbania o zęby. Profesjonalne czyszczenie usuwa kamień nazębny, którego nie można usunąć samym szczotkowaniem. Natomiast regularne badania pozwalają dentystom zidentyfikować problemy na najwcześniejszych etapach. Z tego względu rutynowe wizyty u dentysty powinny być priorytetem każdego z nas.

Dbanie o zęby nie musi być trudne ani skomplikowane. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, można utrzymać dobrą higienę jamy ustnej i zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym.