Koty znane są ze swoich super-zmysłów, dzięki którym potrafią wywęszyć swoją ulubioną zabawkę z kocimiętką na odległość 20 kroków. Albo usłyszeć otwierającą się szafkę kuchenną z karmą dla kotów, nawet gdy przebywają na ulicy. No, ale jak wygląda sprawa kocich oczu? Czy koty mają lepszy wzrok niż ludzie? Poniżej przedstawiamy kilka fascynujących faktów na temat kociego wzroku.

Koty dobrze widzą w nocy

Podobnie jak ludzie, koty nie widzą w ciemności, jeśli nie ma żadnego źródła światła. Jednakże w stosunku do nas koty mają lepsze widzenie w warunkach słabego oświetlenia. Dobrym przykładem może być tutaj księżycowa noc. Dzieje się tak, ponieważ kocie oczy wyposażone są w większą liczbę receptorów zwanych pręcikami. Pręciki są wrażliwe na światło. A to pomaga kotom widzieć 6-8 razy lepiej w ciemnościach. Ich źrenice też szerzej się rozszerzają, wpuszczając do oka więcej światła.

Koty nie widzą koloru czerwonego i zielonego

Oczy ludzkie posiadają trzy rodzaje receptorów barwnych zwane czopkami, które pozwalają widzieć całą tęczę barw. Koty mają mniej czopków i tylko dwa rodzaje. A to oznacza, że ​​kolory czerwony i zielony postrzegają jako odcienie szarości. Natomiast znacznie lepiej widzą odcienie niebieskiego i żółtego. Jednakże podczas oglądania otoczenia polegają bardziej na jasności niż na kolorze.

Oczy kota są bardzo wrażliwe na ruch

Jednym z powodów, dla których koty są tak dobrymi myśliwymi, jest to, że ich oczy są znacznie bardziej wrażliwe na ruch niż ludzkie. Mogą wykrywać obiekty poruszające się z prędkością do czterech milimetrów na sekundę. A to pomaga im z łatwością lokalizować i rzucać się na szybko poruszające się zabawki.

Koty są średniowidzące

Dachowce nie mają mięśni, które potrzebne są do zmiany kształtu oczu. A to sprawia, że ​​mają trudności z koncentrowaniem się na obiektach, które są blisko nich. Dlatego, jeśli umieścimy zabawkę tuż przed nosem kota, kot nie będzie mógł jej wyraźnie zobaczyć. I zamiast oczu użyje swoich wrażliwych wąsów, aby ją wykryć. Koty nie są też szczególnie dobre w widzeniu rzeczy z daleka. Nasze widzenie jest najostrzejsze, gdy patrzymy na obiekty znajdujące się w odległości od 30 do 60 metrów. Z kolei koty muszą znajdować się nie dalej niż 6 metrów, aby wyraźnie widzieć obiekt. Mają bardzo mały zakres ostrego widzenia środkowego.

Koty mają świetne widzenie peryferyjne

Koty mają szersze pole widzenia niż ludzie, co pomaga im dostrzec wszelkie zagrożenia lub obiekty zainteresowania zbliżające się z boku. W przeciwieństwie do człowieka, który widzi pod kątem 180 stopni, koty widzą pod kątem 200 stopni.