Kraj Kwitnącej Wiśni urzeka podróżników od czasu, gdy Japonia po raz pierwszy otworzyła się na handel międzynarodowy w 1853 roku. Jest to kraj o bogatej tradycji historycznej, który jednocześnie biegnie z duchem czasu i narzuca trendy w wielu dziedzinach. I pomimo że w Japonii przetrwało wiele zabytków kultury, a starodawne zwyczaje są bardzo dobrze pielęgnowane, jest to także jeden z wiodących ośrodków gospodarczych i technologicznych na świecie.

Sprawdźmy teraz, jakie są interesujące fakty na temat Japonii.

W Japonii znajduje się najstarsza firma na świecie

Kongo Gumi to najstarsza działająca firma na świecie. Została założona w 578 roku! Od samego początku specjalizuje się w budowie świątyń i sanktuariów.

Japonia ma 11 największą populację na świecie

Szacuje się, że w Japonii mieszka 126 milionów ludzi. Od 2011 roku populacja Japonii wyraźnie spada, głównie z powodu niskiego wskaźnika urodzeń. Niektórzy twierdzą, że jest to spowodowane kosztowną opieką nad dziećmi i trudnościami w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

Japończycy żyją (prawie) najdłużej

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni żyją dłużej niż osoby w pozostałych częściach świata. Jest to druga po Hongkongu średnia długość życia. Wynosi 84 lata. A więc jest o 3 lata wyższa niż w Wielkiej Brytanii.

Na każde 24 osoby przypada 1 automat

Z 5 milionami automatów vendingowych Japonia ma największe zagęszczenie tych maszyn na świecie. W automatach można kupić wszystko – od dziwacznych produktów żywnościowych, po baterie, aparaty, zegarki, zabawki, skarpetki itd.

Prawie połowa zamków błyskawicznych na całym świecie jest produkowana w Japonii

Jeśli sprawdzimy nasz zamek błyskawiczny, t pewnie ujrzymy na nim skrót YKK. Należy on do japońskiej firmy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha. Firma została założona w Tokio w 1934 roku. Szacuje się, że każdego roku produkuje około siedmiu miliardów zamków błyskawicznych.