Otwierając księgę kuchni świata, odkrywamy nie tylko różnorodność smaków, ale również bogactwo zwyczajów kulinarnych i reguł panujących przy stole. Wszystko to, co jest dla nas tak oczywiste, jak jedzenie widelcem i nożem, w innych krajach może być traktowane jako faux pas. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma ciekawymi przykładami.

Japonia jest krajem, który kojarzy się głównie z jedzeniem za pomocą pałeczek. Należy jednak pamiętać, że są one otoczone licznymi regułami. Nie wolno nimi pokazywać na ludzi czy jedzenie, krzyżować ich albo oblizywać. Wskazane jest raczej, aby po skończeniu dania położyć je równolegle do siebie na talerzu przed sobą. Ciekawostką jest fakt, że nie można samodzielnie nalewać sobie napoju – powinien to zrobić ktoś inny. Mimo wielu restrykcji, Japończycy cenią sobie głośne siorbanie podczas jedzenia – jest to oznaka szacunku dla osoby przygotowującej posiłek.

W Tajlandii natomiast obok łyżki na stole znajduje się widelec, który służy jedynie do nakładania jedzenia na łyżkę, z której spożywa się posiłek. Noże natomiast nie są mile widziane – uważa się je za broń i byłoby nietaktem używanie ich podczas posiłku. Tradycyjnie, na północy kraju, i w jego północno-wschodniej części, jedzenie konsumuje się wyłącznie dłońmi.

Kraje Bliskiego Wschodu oraz Azja mają przepis mówiący, że gość nie powinien zostawić nic na talerzu, bo inaczej oznacza to, że chce więcej. Dlatego, jeśli jesteś już pełny, lepiej zatrzymaj się i zostaw trochę jedzenia, żeby uniknąć sytuacji, kiedy będziesz zmuszony zjeść jeszcze więcej.

Z kolei w Wielkiej Brytanii istnieje zwyczaj przechylania talerza z zupą „od siebie”. Sposób kończenia posiłku polega na przechylaniu miseczki na zewnątrz, a nie do siebie. Łyżkę podnosi się do ust bokiem, a nie jej końcem – zupełnie odwrotnie niż mamy to w zwyczaju w większości krajów Europy.

Niezwykle interesujący jest zwyczaj panujący na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych krajach afrykańskich. W tych rejonach jedzenie lewą ręką jest zabronione, ze względu na to, iż służy ona do czynności higienicznych związanych z procesem trawienia. Ma to szczególne znaczenie w południowych Indiach, gdzie nawet dotykanie talerza lewą ręką jest uważane za nieodpowiednie.

Podane tu przykłady, to zaledwie niewielka część różnorodności zasad obowiązujących przy stołach na całym świecie. Każda kultura ma swoje niepowtarzalne tradycje kulinarne, które warto szanować podczas podróży i wyjazdów zagranicznych.