W okolicy konstelacji Kasjopei posiadacze teleskopów mogą zobaczyć niezwykłe zjawisko. To pozostałości po wybuchu gwiazdy. Prawdziwa gratka dla fanów astronomii. Zjawisko, do którego doszło to nowa jedno z najpopularniejszych jeżeli chodzi o wybuchy gwiazd. Pozostałości, które można oglądać należą do gwiazdy V1405 Cas i jest dobrze widoczna, nawet za pomocą zwykłego teleskopu.

Niecodzienne zjawisko na nocnym niebie

Dla zapalonych obserwatorów takie zjawisko z pewnością nie jest niczym innym, nie mniej nie jest to codzienna sytuacja. Ślady eksplozji widoczne są bowiem niemalże gołym okiem.  Yuji Nakamura amators astronomii z Japonii osiemnastego marca zobaczył przez swój teleskop niezwykłe zjawisko na nocnym niebie. Poświata, którą ujrzał, jarzyła się światłem 9,6 magnitudo. Warto podkreślić, że gdy cztery dni wcześniej dokonywał obserwacji, obiektu, który ujrzał osiemnastego marca, nie było na niebie. 

Nowa eksplozja w kosmosie

Nakamura oczywiście zgłosił swoje odkrycie do Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Japonii. Tam po dokładnym pomiarze i obserwacji za pomocą teleskopu Seimei, który jest własnością Uniwersytetu w Kioto, okazało się, że faktycznie mamy do czynienia z kolejnym wybuchem gwiazdy. Widoczna nowa została sklasyfikowana jako V1405 Cas. Za wybuch odpowiada prawdopobnie odpowiada inna gwiazda będąca częścią konstelacji Kasjopei- CzeV3217. Nie jest to jednak potwierdzona informacja, naukowcy ciągle pracują nad tym, aby to ogłosić. Gwiazda jest oddalona od Ziemi bowiem o pięć i pół tysiąca lat świetlnych. 

Jak zobaczyć nową?

Aby ujrzeć pozostałości po wybuchu gwiazdy, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy zwykły domowy teleskop i nocne niebo. Zjawisko widoczne jest na półkuli północnej. Dla wprawionych obserwatorów nowa gwiazda widoczna jest tuż obok gwiazdy CAPH. Najlepiej obserwować gwiazdę w okolicach godziny dziewiętnastej. V1405 Cas jest idealnie pomiędzy gwiazdozbiorem Kasjopei a Cefeusza. Z pewnością takie zjawiska zainteresują zarówno amatorów astronomii, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie interesowały się niebem nad nami.