Ból zęba to niewątpliwie jeden z najgorszych bóli. Nie raz wielu z nas zdarzyło się, że nagle rozbolał nas ząb. Jeśli mamy możliwość szybkiego udania się do dentysty, to świetnie. Jednak są sytuacje, gdy jednak nie jest to możliwe. Co wtedy zrobić? Jak sobie pomóc? Poznaj 5 skutecznych domowych sposobów na łagodzenie bólu zęba. 

Jeśli boli cię ząb, ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną twojego dyskomfortu. Wówczas możesz określić, jak najlepiej złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak ból czy obrzęk.

Regularne płukanie słoną wodą i stosowanie zimnych okładów może zazwyczaj złagodzić drobne podrażnienia, ale poważniejsze bóle zębów mogą wymagać interwencji dentysty.

Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub cierpisz na jakąkolwiek chorobę, na którą mogą mieć wpływ substancje ziołowe, powinieneś również porozmawiać ze swoim dentystą przed zastosowaniem któregokolwiek z poniższych środków.

1. Płukanie solanką

Dla wielu osób płukanie słoną wodą jest skutecznym zabiegiem pierwszego rzutu. Słona woda jest naturalnym środkiem dezynfekującym i może pomóc w poluzowaniu resztek jedzenia, które mogą utknąć między zębami. Płukanie zęba za pomocą słonej wody, może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i leczy rany w jamie ustnej. 

Jak to zrobić?

Wymieszaj ½ łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i taką mieszanką opłukaj zęby, starając się jak najbardziej kierować słoną wodę na bolącego zęba. 

2. Płukanie wodą utlenioną

Ból zęba można zmniejszyć płukając usta wodą utlenioną. Oprócz zabijania bakterii nadtlenek wodoru zmniejsza kamień nazębny i leczy krwawiące dziąsła. 

Jak stosować?

Należy zmieszać równe ilości wody z wodą utlenioną. 

3. Zimny ​​kompres

Możesz użyć zimnego okładu, aby złagodzić ból, którego doświadczasz, zwłaszcza jeśli ból jest związany z jakimś urazem. Przyłożenie zimnego kompresu powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w okolicy. To sprawia, że ​​ból jest mniej dotkliwy. Zimno może również zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Stosuj przez około 20 minut. 

4. Ból zęba, a herbatka miętowa

Torebki z herbatą miętową mogą być używane do uśmierzania bólu i łagodzenia wrażliwych dziąseł. Wystarczy zaparzyć miętę przez 20 minut i odłożyć nasączoną torebkę do ostudzenia. Przykładać ją do bolącej okolicy. Powstałą herbatką też możesz wypłukać jamę ustną. Jeśli nie masz mięty do zaparzania, możesz spróbować zjeść miętowe cukierki. 

5. Czosnek

Od tysięcy lat czosnek jest ceniony i stosowany ze względu na swoje cudowne działanie lecznicze. Nie tylko zabija szkodliwe bakterie, które powodują płytkę nazębną, ale działa przeciwbólowo. 

Jak stosować czosnek?

Zmiażdż ząbek czosnku, aby utworzyć pastę i nałóż ją na dotknięty obszar. Możesz dodać odrobinę soli. Alternatywnie możesz powoli przeżuwać ząbek świeżego czosnku.

Ból zęba – koniecznie odwieźć dentystę

Jeśli ból zęba jest silny lub jest wynikiem poważniejszego schorzenia, musisz udać się do dentysty, aby móc go odpowiednio leczyć. Wiele bólów zębów wymaga pomocy lekarskiej. Dostępny bez recepty lek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen może pomóc, ale niestety tylko objawowo. Nie usunie przyczyny bólu i będzie on wracał. 

Powinieneś również udać się do dentysty, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • gorączka
  • trudności w oddychaniu lub połykaniu
  • ogólny ból trwający dłużej niż jeden lub dwa dni
  • obrzęk
  • ból podczas gryzienia
  • nienormalnie czerwone dziąsła
  • wydzielina o nieprzyjemnym smaku lub ropa