Menopauza występuje, gdy kobieta nie miesiączkowała przez 12 kolejnych miesięcy i nie może już zajść w ciążę w sposób naturalny. Zwykle zaczyna się między 45 a 55 rokiem życia, ale może rozwinąć się przed lub po tym przedziale wiekowym. Ten okres wiąże się z nieprzyjemnymi i frustrującymi dolegliwościami. Możesz je złagodzić w sposób naturalny, stosując ziołolecznictwo. 

Menopauza może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak uderzenia gorąca i przyrost masy ciała. W przypadku większości kobiet leczenie menopauzy nie jest potrzebne, jednak u niektórych objawy te są bardzo silne. Na rynku jest wiele suplementów diety, które łagodzą objawy. Można tu również wykorzystać ziołolecznictwo i cudowne działanie roślin. 

Kiedy zaczyna się menopauza i jak długo trwa?

U większości kobiet objawy menopauzy pojawiają się na około cztery lata przed ostatnim okresem. Objawy często utrzymują się do około czterech lat po ostatniej miesiączce kobiety.

Niewielka liczba kobiet doświadcza objawów menopauzy do dziesięciu lat przed jej wystąpieniem, a 1 na 10 kobiet doświadcza objawów menopauzy przez 12 lat po ostatniej miesiączce.

Średnia wieku menopauzy wynosi 51 lat, chociaż może wystąpić i w młodym wieku. 

Menopauza – objawy

Do najczęściej spotykanych objawów menopauzy należą: 

  • Uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • suchość pochwy i dyskomfort podczas seksu,
  • trudności ze snem,
  • obniżony nastrój lub niepokój, depresja
  • zmniejszony popęd płciowy (libido),
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Niektóre z nich mogą być dość poważne i mieć znaczący wpływ na codzienne czynności.

Zioła na menopauzę

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek ziołowych, które łagodzą objawy menopauzy. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych ziół, które najczęściej wchodzą w skład takich produktów.

Ziele koniczyny czerwonej

Wysoka zawartość izoflawonów czerwonej koniczyny pomaga zmniejszyć objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Badania przeprowadzone u kobiet z menopauzą wykazały, że przyjmowanie 40-80 mg dziennie koniczyny czerwonej, znacznie obniża uczucie uderzeń gorąca. Stosowanie koniczyny czerwonej wykazało również lekką poprawę w innych objawach takich jak suchość pochwy, depresja.

Liść melisy

Melisa od lat znana jest jako pomoc w lękach, stanach zdenerwowania czy depresji. Polepsza nastój, wycisza i pomaga w zasypianiu. Jeśli więc cierpisz na takie objawy, przed snem warto wypić szklankę herbatki z melisy. 

Liść lawendy

Lawenda ma podobne właściwości do poprzedniej rośliny, melisy. Jeśli czujesz się rozdrażniona i podenerwowana, lawenda złagodzi te objawy i wyciszy twój organizm. 

Korzeń kozłka lekarskiego (waleriany)

Roślina ta łagodzi uderzenia gorąca, a także uspokaja. Zmniejsza ból głowy i pomaga w walce z bezsennością. 

Chmiel

Chmiel jest fitoestrogenem i zmniejsza nocne pocenie się, które przeszkadza w śnie. Zawiera również kwas walerianowy podobny do tego, który znajduje się w walerianie. Związki te działają uspokajająco i rozluźniają napięte mięśnie.

W aptece czy sklepie spożywczym kupisz wiele herbatek ziołowych, które doskonale radzą sobie z łagodzeniem objawów menopauzy. Doskonałym rozwiązaniem są mieszanki ziołowe na menopauzę.