Według badań nawet co czwarta aktywnie zawodowo osoba może cierpieć z powodu wypalenia. To niezwykle aktualny temat i pomimo rosnącej świadomości, niechętnie reagujemy i często orientujemy się zdecydowanie na późno. Jeżeli odczuwasz chroniczne przemęczenie, trudno Ci się skupić, a praca nie sprawia tyle radości co kiedyś, nie powinieneś lekceważyć tych symptomów. Przedstawiamy najczęstsze oznaki wypalenia zawodowego oraz doradzamy, co zrobić w takiej sytuacji. 

Oznaki wypalenia zawodowego

Ciągłe zmęczenie

Zmęczenie to główny symptom wypalenia zawodowego. Nawet pomimo tygodniowego urlopu po kilku dniach w pracy znowu dopada nas znużenie. Jeżeli masz wrażenie, że codzienne obowiązki zawodowe wymagają ogromnego wysiłku, na który nas już nie stać, może być to znak, że dzieje się coś niepokojącego.

Obniżone poczucie własnej wartości

Najczęściej wynika z porównywania się z innymi lub ich wynikami w pracy. Szybko pojawia się także niezadowolenie ze swoich osiągnięć, poczucie, że jesteśmy niewystarczający, że stoimy w miejscu z rozwojem i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. 

Spadek zaangażowania w pracę

Mniejsze zaangażowanie jest nijako skutkiem poprzednich dwóch punktów – czując się chronicznie zmęczonym oraz mając wrażenie, że nasza praca jest nic nie warta, trudno spodziewać się, że będziemy chętnie zgłaszać nowe pomysły, wychodzić z inicjatywą i realizować zlecone zadania nawet przed terminem. 

Trudności ze skupieniem się

Osoby, u których stwierdza się wypalenie zawodowe, mają duże kłopoty z koncentracją i skupieniem się na wykonywaniu konkretnego zadania. Szybko się rozpraszają i stosunkowo długo zajmuje im ponowne wejście w rytm pracy. To sprawia, że muszą poświęcać zdecydowanie więcej czasu na realizację zaplanowanych rzeczy w ciągu dnia. 

Sięganie po używki

Niestety, w wyniku obniżonego samopoczucia, bezradności oraz braku wiary we własne możliwości, dorośli często sięgają po używki, które pozwalają im chociaż na chwilę poprawić swoje samopoczucie. Warto być czujnym, w jakim stopniu lampka wina jest małą przyjemnością wieczorem, a jak bardzo ucieczką od problemów. 

Najczęstszym powodem jest nadmierny poziom stresu w życiu oraz porównywanie się z innymi. Źle na nas wpływa również monotonia pracy oraz niedocenianie naszych wysiłków. Jeżeli zaobserwujesz u siebie te symptomy, a dodatkowo towarzyszy Ci obniżenie samopoczucia, a praca nie sprawia już satysfakcji, doradzamy kontakt ze specjlaistą – psychologiem lub psychoterapeutą. Takie osoby z pewnością pomogą zastanowić nad konstruktywnymi rozwiązaniami, które podniosą jakość życia.