Pies i kot to niewątpliwie najpopularniejsze zwierzęta domowe.  Jednak należy pamiętać, że mogą one przenosić na nas różne choroby odzwierzęce. Sprawdź jakimi chorobami możemy się zarazić od naszych czworonożnych przyjaciół. Jeśli jesteś opiekunem kota lub psa koniecznie przeczytaj!

Choroba kociego pazura

Może się zdarzyć, gdy osoba zostanie ugryziona lub podrapana przez kota zakażonego bakterią Bartonella henselae. Objawy obejmują obrzęk i bolesność węzłów chłonnych, gorączkę, bóle głowy i zmęczenie, które zwykle ustępują bez leczenia. Jednak, gdy objawy są silne, lekarz może przepisać nam antybiotyk. Choroba kociego pazura rzadko powoduje komplikacje.

Choroby odzwierzęce – Wścieklizna

Poważna choroba wywołana przez wirusa, który przedostaje się do organizmu przez ugryzienie lub ranę zanieczyszczoną śliną zakażonego zwierzęcia. Zwierzęta, które mogą być nosicielami wirusa wścieklizny to psy, koty, szopy, nietoperze, skunksy i lisy. Powszechne szczepienia psów i kotów zmniejszyły przenoszenie wścieklizny. Jest to choroba niestety śmiertelna i trudno ją wyleczyć.

Toksokaroza

Choroba wywoływana przez pasożytnicze glisty Toxocara, które żyją w jelitach psów i kotów. Ich jaja są wydalane z odchodami zwierząt, często zanieczyszczając glebę, w której bawią się dzieci. Kiedy dziecko połknie zakażoną glebę, jaja wykluwają się w jelicie, a larwy rozprzestrzeniają  się na inne narządy. Objawy obejmują gorączkę, kaszel lub świszczący oddech, powiększoną wątrobę, wysypkę lub obrzęk węzłów chłonnych. Objawy mogą ustąpić samoistnie lub lekarz może przepisać leki powodujące zabicie larw. 

Toksoplazmoza

Możemy się nią zarazić, podczas styczności z pasożytem, znajdującym się w odchodach kota. U większości zdrowych ludzi zakażenie toksoplazmozą nie powoduje żadnych objawów. Kiedy objawy się pojawią, mogą obejmować obrzęk gruczołów, zmęczenie, ból mięśni, gorączkę, ból gardła i wysypkę. U kobiet w ciąży toksoplazmoza może powodować poronienie, przedwczesne porody oraz ciężkie choroby i ślepotę noworodków. W związku z tym kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z kuwetą kota. 

Choroby skóry – Grzybica

Grzybicą możemy się zarazić poprzez dotykanie chorych zwierząt – psów i kotów. Grzybica ciała objawia się suchą, łuszczącą skórą, zaczerwienioną w obrębie zmiany. Leczenie polega na smarowaniu maściami przeciwgrzybiczymi lub szamponem. Można stosować też leki doustne. 

Gorączka plamista Gór Skalistych

Przenoszona przez kleszcze zakażone bakterią Rickettsia ricketsii. Te kleszcze są często przenoszone przez psy. Objawy obejmują wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz wysypkę, która może wystąpić na nadgarstkach, kostkach, dłoniach, stopach i tułowiu. Leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii.

Posiadanie zwierząt domowych to niezwykła radość. Musimy jednak pamiętać, że mogą one przenosić choroby, którymi możemy się od nich zarazić. Warto o tym pamiętać i w razie zauważenia niepokojących objawów zgłosić się do lekarza.